Pomoćnici: Špoljar (Bistra) i Ivančić (Jastrebarsko)

Strijelci: 1:0 Borak(11), 1:1 A. Prskalo(50)

NOVAKI: Prahin, Genus, Podnar, Jaklenec, Đumlija, M. Struhak, Borak, Avsec (od 63. B. Struhak), K. Jedvaj (od 71. čakanić), Leopold, Vrkić

Trener: Vladimir Gržan

VATROGASAC: Gelo, Mavrović (od 46. Matić), Manjkaš, Žulj, Pažin, N. Prskalo, Barukčić, Dujaković, Šimunić, A. Prskalo, Letinčić (od 90. Perković)

Trener: Marijan Prelec

Igrač utakmice: Borak (Novaki)

U utakmici u kojoj su domaći bili favoriti nisu uspjeli pobjediti i tako se povečao razmak između njih i vodeće Jamnice. Novaki su lijepo otvorili utakmicu i pritiskom stvorili probleme gostima koji su kapitulirali u 11. minuti. Do kraja prvog dijela bilo je prilika za povećanje vodstva no igrači Rakitja su bili neprecizni. Odmah početkom drugog dijela slijedi izjednačenje rezultata i do kraja utakmice domaći nisu uspijeli pronaći način kako ugurati loptu u gostujuću mrežu.

Sava (D) - Bestovje 7:0

U crnoj rupi

DRENJE - Igralište SRC Sava

Gledatelja 80

Sudac: M. Lafter (N. S. Okičko)

Pomoćnici: B. Lafter (N. S. Okičko) i Šoljak (Beter)

Strijelci: 1:0 Žaohar(37), 2:0 Luketić(39), 3:0 Luketić(45), 4:0 Lešković(67), 5:0 Bilić(85), 6:0 Ivančić(87), 7:0 Luketić(89)

SAVA: Kapusta, Bilić, Ivančić, Leto, Lešković (od 74. Drenski), Jerković (od 82. I. Galić), D. Galić, Žaohar, Luketić, Maglečić, Krčelić (od 46. Jurman)

Trener: Josip Galić

BESTOVJE: Golubiček, Đaja (od 52. Pranjić), Biškupić (od 46. Karačić), Šarić, Kurtušić, Đaković, Turčinović, Eranović (od 59. Karažinec), Mijaljević, Borić

Trener: Božo Domitrović

Igrač utakmice: Ivan Luketić (Sava)

Nakon nekoliko boljih rezultata i pobjede protiv Novaka, Bestovje je opet upalo u crnu rupu koju je Sava iskoristila i popravila svoju gol razliku. Bestovje je izdržalo do 37. minute sa 0:0, ali od tada pa do poluvremena primaju tri gola te se njihova igra raspada i Sava do kraja utakmice samo povećava vodstvo do krajnjih 7:0.

Nakon jedanaestog kola vodi Jamnica sa 28 bodova, drugi su Novaki sa 23 boda, Rakitje je šesto sa 18, a Bestovje je četrnaesto sa 5 bodova.

NOGOMET - Jedinstvena županijska liga - 13. kolo

Klokočevac - Zrinski Tehnovent 2:3 (0:2)

Bljesnuo Jagodić

KLOKOČEVAC - Igralište Stjepan Celizić Bajdo

Gledatelja 150

Sudac: Rešetar (Samobor)

Pomoćnici: Šestak (Smerovišće) i Jankavić (Jagnjić Dol)

Strijelci: 0:1 Jagodić(15), 0:2 Hainešek(16), 1:2 Kos(57), 2:2 Kovačević(58), 2:3 Jagodić(70)

KLOKOČEVAC: Duspara, Bekiri, Celizić, Vitko, Šeperić, Ramić, Horvat, Kos, Salopek (od 46. Dolić), Kovačević, Jantolić

Trener: Franjo Šeperić

ZRINSKI: Fabijan, Jurinec, Vlahović, Murić (od 55. Radek), Vrančić, Šicel, Jagodić, Celizić, Tenšek (od 82. Beloša), Žganjer, Hainešek

Trener: Dario Lujanac

Crveni karton: Šicel (56 - drugi žuti), Žganjer (82 - drugi žuti)

Igrač utakmice: Danijel Jagodić (Zrinski)

U lokalnom derbiju sve puno kartona, preokreta u rezultatu i dobre igre u kojoj Zrinski odnosi sva tri boda. Gosti u razmaku od samo dvije minute dolaze do 0:2, no domaćini nakon crvenog kartona Šicla u 56. minuti također se na brzinu vraćaju u egal. I kad se činilo da bi domaćini mogli do pobjede, nakon što je Žganjer dobio crveni karton, bljesnuo je Jagodić te sa svojim drugim golom zapečatio pobjedu gostiju.

Laduč - Bregana 2:1 (2:1)

Praznih ruku iz Laduča

LADUČ - Igralište Laduča

Sudac: Nežić (Vrbovec)

Pomoćnici: Koprić (Potočec) i Cerovski (Hrašće)

Strijelci: 1:0 Muić(3), Kušević(9), 2:1 Kasalo(31)

LADUČ: Tonković, Drenski (od 62. Ledinšćak), Vajdoher, Čičko, Krznarić, Šimag, Valek (od 88. Gajski), Percela (od 62. Lozar), Muić, Leskovar (od 82. Šintić)

Trener: Davor Orsag

BREGANA: Herceg, Grdanjski, Čosić, A. Andabak (od 68. I. Andabak), Nider, Dekalić, Jurković, Kasalo, Otmačić (od 63. Mršić), Sokolović (od 88. Klisurić), Matijaščić

Trener: Dražen Vegel

Igrač utakmice: Tihomir Čičko (Laduč)

Laduč izvrsno ulazi u utakmicu te nakon udarca iz kuta u 3. minuti i slobodnog udarca u 9. minuti vode 2:0. Tek se tada Bregana budi, dolazi do igre i Kasalo nakon pola sata smanjuje vodstvo domaćina. U drugom dijelu svaka momčad ima po dvije prilike koje ne realizira te se tako Bregana vraća iz Laduča praznih ruku.

Vatrogasac (K) - TOP 2:0 (1:0)

Dva mrzla mlaza

KOBILIĆ - Igralište Vatrogasca

Sutkinja: Gurdon - Bašimamović (Zaprešić)

Pomoćnici: Ešegović (Šenkovec) i Bilić (Velika Gorica)

Strijelci: 1:0 Kirinić(11), 2:0 Komadina(62)

VATROGASAC: Klarić, Tkalec, Vrbetić (od 46. Tepšić), Boban (od 60. Komadina), Gavran, Čavar, Đukić (od 77. Zlopaša), Kirinić (od 76. Pedišić), Mirenić, Markelić, Grbač (od 46. Povoljnjak)

Trener: Rajko Paviša

TOP: Belko - Hunjak, Zlački, Klemenčić, Klemenčić (od 46. Divjak), Bencetić, Matulin, Maceković, Vršek, Vukas (od 65. Stunja), Puntarec (od 46. Petrić), Gašpert (od 77. Jankavić), Pavec (od 46. Čižmešija)

Trener: Stjepan Čakanić

Igrač utakmice: Kristijan Kirinić (Vatrogasac)

Vatrogasac je poveo u 11. minuti nakon što je Kirinić okružen trojicom pogodio rašlje i taj rezultat stoji do poluvremena. U drugom dijelu Vatrogasac je razigraniji dok su gosti iz Kerestinca bez prave prilike za izjednačenje. Potvrdu pobjede domaćinu donosi Komadina udarcem glavom u 62. minuti.

Nakon trinaestog kola vodeći je Savski Marof sa 25 bodova koliko ima i drugi Laduč, Zrinski je osmi sa 19 bodova, TOP deseti sa 17 bodova, dok su Bregana i Klokočevac sa dvanaestoj i trinaestoj poziciji sa 15 bodova.

MALI NOGOMET - 1. HMNL - 5. kolo Sokoli - GOŠK 1:5 (0:3)

Bilo je za pet!

SAMOBOR - Dvorana Bogumila Tonija

Suci: Mlakar i Tomić (oba Zagreb)

Strijelci: 0:1 Atijas(7), 0:2 Gvozden(18), 0:3 Gvozden(20), 1:3 Morina(23), 1:4 Salacan(33), 1:5 Čikor(36)

SOKOLI: Kovačević, Antolić, Pavlić, Škarika, Batarelo - Čerdić, Kolar, Morina, Jonjić, Ašanin, Brlek, Antunović, Pavlić

Trener: nema

GOŠK: Tomičić, Šarić, Marinović, Čikor, Gvozden, Raguž, Atijas, Salacan, Šimunović, Saulan, Butigan

Crveni karton: Gvozden (34 - drugi žuti)

Igrač utakmice: Božidar Butigan (GOŠK)

Sokoli su u ovu utakmicu ušli pojačani za iskusne Ašanina i Brleka no ni to im nije pomoglo da dođu do prvih ovosezonskih bodova. Nakon par prvih minuta bolje igre Sokola i propuštenih prilika domaćina, Gošk dolazi pogotkom u Atijasa u vodstvo koje do kraja utakmice samo povećava. Najveći problem u igri domaćina je bila realizacija; iz bezbroj prilika postignut samo jedan pogodak koji nije bio dovoljan da se ugroze gosti koji odnose sva tri boda iz Samobora.

Nakon petog kola vodi Gospić sa 13 bodova, druga je Uspinjača sa 10 bodova, dok su Sokoli na zadnjem, dvanaestom mjestu sa 0 bodova. (s utakmicom manje)

RUKOMET - 7. kolo 3. HRL - središte Rudar – Dugo Selo 1955 36:21

Rudari prigrabili vrh

Rukometaši Rudara ne mijenjaju naviku pobjeđivanja. Niti u sedmom kolu nisu imali problema s ekipom Dugog Sela što pobjeda od 15 golova razlike dovoljno i govori, iako je ostao dojam kako su odigrali s pola snage, a na počecima svakog poluvremena i dekoncentrirano. Gosti su poveli s 4:1, a u prvim minutama drugog poluvremena imali seriju 4:0, ali onda su se Rudari ipak probudili i serijom brzih kontri stvarali razliku. Osobito raspoložen za igru bio je Josip Štajnkler koji je poput šila prolazio kroz obranu gostiju, zabijao i asistirao. U kontrama je efikasan bio Petar Fresl, na kraju zabivši 8 pogodaka, Josip Štajnkler pridodao je 6, a Zoran Fabeković 5 golova. Baš kada je trebalo razbranili su se i vratari Fresl i Šujster, s tim da je potonji uspio i zabiti gol preko cijelog igrališta.

Treba reći i da je domaći trener Darijo Gaća u zadnjih 8 minuta prigodu dao i igračima s klupe, što su oni ovaj put dobro iskoristili i povećali razliku na krajnjih 15 golova. Upravo zbog bolje razlike pogodaka Rudar je zasjeo na prvo mjesto tablice sa svih sedam pobjeda, koliko ima i drugoplasirana Odema.

U osmom kolu Rudar gostuje u Bedekovčini, gdje bi također trebao bez većih problema do nove pobjede.

M.Š.

GIMNASTIKA - Gimnastički klub Samobor odličnim rezultatima prošao 2. kolo Kupa hrvatske - regija Sjever

Kadetkinje B i C programa ekipno prve

Čak tri ekipno prva te jedno ekipno drugo mjesto rezultati su Gimnastičkog kluba Samobor u 2. kolu Kupa Hrvatske – regija sjever, održanom 28. listopada u gimnastičkoj dvorani Kineziološkog fakulteta u Zagrebu. Domaćin kolu bio je GK Novi Zagreb, a u prijepodnevnom programu natjecalo se šezdesetak seniorki, juniorki, kadetkinja i djevojčica u B i C programu iz GK Samobor, ZTD Hrvatski sokol iz Zagreba, GK Vindija iz Varaždina i domaćina GK Novi Zagreb. U poslijepodnevnom programu za muške GK Samobor nije imao predstavnika.

Mlada Kerestinčanka Ivana Stepić (GK Samobor) u C programu kadetkinja imala je svoj dan i s 38,50 bodova plasirala se ispred klupske kolegice Lucije Kirschenheuter (38,15), dok je treća bila Varaždinka Nera Hainš iz GK Vindija. Od preostalih samoborskih natjecateljica među prvih 10, na 9. mjesto plasirala se Nina Fresl. GK Samobor je i ekipno u ovoj kategoriji, tijesno, ali zasluženo bio prvi sa 148,85 bodova ispred Vindije iz Varaždina sa 148,25.

U preostalim kategorijama, prvo mjesto ekipno Samoborke su odnijele i u B programu kadetkinja s 90,25 bodova ispred Hrvatskog sokola s 86,40 (pojedinačno: 1. Anamarija Kovačić 30,60, 3. Lara Šelj 29,25, 4. Lucija Kosaber 29,10, 5. Helena Kovačić 29,00) te, iako bez konkurencije, i u C programu juniorki (pojedinačno: 1. Andrea Saik 36,20, a drugo mjesto s 35,40 bodova dijele Tara Glaser i Elena Tančak). Samoborske djevojčice su u C programu ekipno bile druge sa 143,65 bodova iza Novog Zagreba sa 152,25 (pojedinačno: 5. Ana Marić 36,95, 6. Karla Kovačić 36,90, 8. Lucija Nemanić 36,80, 9. Tena Šelj 33,00, 10. Iva Barišić 31,60, 11. Paula Hude 30,00).

E.K.

FOTO: Gimnastičarke GK Samobor nakon natjecanja u Novom Zagrebu s trenericama: Nives Krošnjar (stoji), Andreja Popović (čuči – lijevo) i Martina Bublić (čuči – desno)

KARATE - 13. MEMORIJALNI KARATE CUP "BROD 2006", 4. studeni, Slavonski Brod

Tomazin na putu za Europu

KARATE - 13. MEMORIJALNI KARATE CUP

Karate klub Slavonski Brod bio je domaćin i organizator 13. po redu međunarodnog memorijalnog turnira koji se u subotu, 4. studenog, održao u gradskoj sportskoj dvorani u Slavonskom Brodu.

Ovaj turnir spada u naša najkvalitetnija karate natjecanja, kako po organizaciji tako i po kvaliteti natjecatelja koji su ovog puta došli iz Slovačke, BiH, Mađarske, Slovenije i Hrvatske. Sve navedene države došle su s kadetskim i juniorskim reprezentacijama, a bio je nazočan i velik broj seniorskih reprezentativaca spomenutih zemalja.

Samoborske boje branilo je nekoliko natjecatelja Karate kluba Samobor-Anindol, koji su po običaju bili jedni od najistaknutijih sportaša.

Posebno se istaknuo Matej Tomazin, koji je pobijedio u konkurenciji kadeta preko 75 kg, čime je najozbiljnije nagovijestio svoju kandidaturu za Europsko prvenstvo kadeta (veljača 2007., Izmir). Nikola Šoić (kadeti do 70 kg) nakon vrlo uvjerljive dvije pobjede nije odradio polufinalni meč zbog zadobivene povrede uzrokovane prejakim udarcem. Tako je osvojio "samo" broncu, iako je očito da u Hrvatskoj u svojoj kategoriji nema pravog suparnika.

Suvereno je odradio svoje mečeve i Edin Jusufagić te osvojio zlatnu medalju u seniorskoj konkurenciji do 70 kg. Nakon poduže pauze uzrokovane ozljedom Edin se vratio na najbolji mogući način.

Odličan je bio i Dario Svetić, koji je bio treći kod seniora do 65 kg. Na žalost, izgubio je u produžecima od mladog Lučića (brončanog s posljednjeg svjetskog prvenstva) tako da nije uspio obraniti naslov osvojen prošle godine.

D.Š.

KOŠARKA - MLAĐI KADETI – 1. ŽL – 3. kolo Samobor - Vrbovec 34:82 (14:43)

Nije išlo preko Ljoljića

Mladi Samoborci ovaj put su se namjerili na mnogo snažnijeg protivnika, a uz to i šut im je bio više nego slab. Jedan od razloga za to je izrazito visoki centar iz Vrbovca za to godište Ljoljić, koji je dominirao pod oba koša te vrlo brzi i prodorni bekovi Barukčić s postignuta 22 i Mijatović s 20 poena.

Kod Samoboraca vrlo dobar je bio Vrzić s 8 te Bencek sa 16 poena, ali sa slabim šutem uz čak 10 izgubljenih lopti.

NOGOMET - 3. HNL zapad - 14. kolo Zagorec - Samobor 1:0 (0:0)

Vincelj i prije Vincekovog

KRAPINA - Stadion ŠRC Podgora

Sudac: Grah (Cerovlje)

Pomoćnici: Mileusnić i Vrabec (oba Zagreb)

Strijelci: 1:0 Vincelj(60)

ZAGOREC: Đurđek, Poslončec, Kantolić, Zlomislić, Brlek, Šemnički (od 75. Ružak), Glogoški, Kapetan, Kunštek (od 50. Malarić), Vincelj, Štrok (od 67. Kos)

Trener: Zoran Vukelić

SAMOBOR: Mičić, Pavlović, Prlić, Horvat, Mrčela (od 80. Oroz), Majdandžić, Merkl (od 70. Antunović), Brujić, Tokić (od 70. Bušić), Jelić, Bencalić

Trener: Tomislav Pisačić

Igrač utakmice: Tomica Vincelj (Zagorec)

Prvo poluvrijeme je proteklo u ispitivanju snaga i bez prevelikih prilika na obje strane. U drugi dio momčadi kreću angažiranije i odmah u 50. minuti Tokić promašuje zicer za Samobor i taj promašaj desetak minuta kasnije kažnjava Vincelj koji dovodi domaće u vodstvo koji to vodstvo pametnom igrom zadržavaju do kraja i Samoborcima donose već deseti ovosezonski poraz.

Nakon četrnaestog kola vodeći je Vinogradar sa 30 bodova, drugo je Vrapče sa 28, a Samobor je na sedamnaestom mjestu sa skupljenih 10 bodova.

NOGOMET - 4. HNL središte B - 14. kolo Sava - Polet (B) 0:4 (0:1)

Poletovci ih prizemljili

FARKAŠEVAC - Igralište NK Zrinski

Gledatelja 250

Sudac: Bizjak (Sisak)

Pomoćnici: Vuksan i Bogović (oba iz Siska)

Strijelci: 0:1 Rožić(14), 0:2 Novosel(51 - 11m), 0:3 Ferenčak(75), 0:4 Prekratić(85)

SAVA: Pintar, Gavran (od 75. Maršanić), Horvat, T. Čakanić, V. Čakanić, Drenški, Jordan, Matošević (od 58. Žižić), Karamarko (od 58. Zovko), Biškupić, Đurđević

Trener: Željko Košković

POLET: Domitrović, Zaloker, Španić (od 58. BibiĆ), Hajduk (od 75. Stipaničev), Rožić (od 80. Prekratić), Hleb, Ferenček, Novosel, Sučić, Čopić, Berković

Trener: Damir Petravić

Igrač utakmice: Igor Hajduk (Polet)

Lider prvenstva je uvjerljivo prošao igralištem Zrinskog. Gosti su u vodstvu od 14. minute a najbolju priliku za izjednačenje propušta Biškupić pred kraj poluvremena kada pogađa prečku. U drugom dijelu utakmica se prelama u 50. minuti kada gosti realiziraju jedanaesterac i do kraja utakmice Sava napada (Đurđević, Horvat i Jordan propuštaju realizirati prilike) dok je Polet pred kraj utakmice dva put precizan za visokih 0:4.

Nakon četrnaestog kola vodeći je Polet sa 37 bodova, drugi je Iskra Zelina sa 30 bodova, dok je Sava na devetom mjestu sa 21 bodom

KOŠARKA - SENIORI – B1 LIGA – 4. kolo Novska - Samobor 61:99 (38:41)

Samoborski uragan pomeo domaćine

Većim dijelom prvog poluvremena Samoborci vode desetak poena razlike, ali uporni gosti pred sam kraj s par uzastopnih trica smanjuju na samo 3 razlike.

Početak drugog poluvremena bio je uraganski, serijom od 15:0, a do kraja treće četvrtine i 33:10 Samoborci odlaze na velikih tridesetak razlike. U tom periodu Močan, Ćorić, Grgečić i Peris u potpunosti su agresivnom igrom u obrani onemogućili vanjske šuteve domaćih igrača, dok je svaki njihov ulaz pod koš kažnjavao fenomenalnim blokadama visoki centar Kutija.

Zadnja četvrtina igra se s nešto slabijim nabojem te na kraju Samoborci još više povećavaju razliku.

Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Ćorić s 26, Močan s 19 i Geršak s 18 poena. U obrani odličan je bio Kutija s 13 skokova i čak 7 blokada.

Kod domaćina najbolji Joka sa 16 poena.

U nedjeljnjem derbiju u Samoboru u 20,50 sati protiv Žorone iz Karlovca očekuje se još bolja igra Samoboraca, ali i prepuno gledalište koje će sigurno moći uživati u atraktivnoj igri svog kluba.

Pet puta srušili protivnike

Nekako samozatajno kuglači Samobora krenuli su u sezonu 3. lige centar. No, nakon uvodnog poraza od Zanatlije, zaredali su s pobjedama i zaposjeli vrh tablice. Možda je i protiv Zanatlije rezultat mogao biti drugačiji da se nije igralo na kuglani Grmoščica. Predsjednik kluba i još uvijek aktivni igrač Ivan Katić pojašnjava da na tamošnjim stazama već postoje "žljebovi", što domaći igrači vrlo dobre koriste, dok se gosti moraju privikavati na te uvjete. Nakon toga naši su kuglači redom pobjeđivali ekipe Centra, Zagrebačke pivovare, Elto-a i Harmice te u 6. kolu Jedinstvo Elektru 5:3.

Ove sezone ekipu čine Stjepan Trkeš, Damir Mance, Zlatko Beljak, Miroslav Noršić, Matija Mance i Ivan Katić, a u rezervi su Mijo Razum i Juraj Horvat.

Ali, kada kažemo "naši kuglači" ipak moramo upozoriti da, na žalost, Samobor već 19 godina nema kuglane. Iako se nekoliko puta govorilo o obnovi četverostazne kuglane, od toga zasad nema ništa. Stoga kuglači sva svoja domaćinstva i treninge odrađuju na kuglani Sutinska vrela u Podsusedu. Osim što to predstavlja dodatni trošak za igrače, drugi je problem što je nemoguće organizirati rad s mladima. Cijele priče gotovo da i ne bi bilo da nije Mladena Blaževića, predsjednika Uprave Kvarner Wiener Städtische osiguranja, koji je odlučio financijski pomoći klubu te je u sponzorskom dijelu osigurao i dresove. Klubu ovo osiguravajuće društvo pomaže od 2002. godine, a suradnja će se sigurno nastaviti i dalje, budući da je nedavno otvorena i nova poslovnica u Samoboru. Ako bi se našao još koji sponzor voljan pomoći, predsjednik kluba Ivan Katić kaže da bi se mogli ponovno vratiti i u prvu ligu gdje su bili prije šest godina, kada su u klubu bili Željko Štefković i Ivica Razum koji sada čunjeve ruše za druge klubove.

M.Š.

KYOKUSHIN KARATE - 11. memorijal Branka Bošnjaka

Iz sve snage!

Međunarodno natjecanje u kyokushin karateu, koji podrazumijeva puni kontakt bez zaštitne opreme, održat će se 11. studenoga u Samoboru pod tradicionalnim nazivom Memorijal Branka Bošnjaka, a s najboljim borcima tog najjačeg karatea borit će se i hrvatski predstavnici. I dok će oni nastojati dati sve od sebe kako bi dostojno predstavili Lijepu našu, pozivaju se Samoborci i ostali ljubitelji karatea i sporta da dođu i podrže ih. Naši borci za naše navijače i naši navijači za naše borce, kao i svih ovih godina – zajedno i iz sve snage!

Kyokushin karate istinska je vještina samoobrane u realnim okolnostima, kao i vještina samosvladavanja prilikom izloženosti različitim izazovima i psihološkim pritiscima. Idejni začetnik te borbene vještine je Masutatsu Oyama (1923. – 1994.), koji je na temelju vlastitog iskustva stečenog u borbama diljem svijeta s borcima različitih stilova i tehnika razvio potvrđeno najjači karate – kyokushin karate. Da bi dokazao učinkovitost tog stila karatea, borio se goloruk i protiv bikova pa ne čudi što je još za života postao svojevrsna legenda u svijetu karatea, napose kyokushina. "Onaj koji se u životu nijednom nije istinski borio ne može sebe smatrati istinskim karate majstorom", izjavio je svojedobno otac kyokushina Masutatsu Oyama, a danas se time vode brojni poklonici tog stila karatea.

U ratnom vihoru

Temeljen isključivo na prepoznavanju i shvaćanju važnih vrijednosti te na entuzijazmu i ogromnom trudu, kyokushin karate s vremenom stiže i u Hrvatsku, i to najprije u Samobor. Svoj put u našoj zemlji kyokushin počinje 1976. godine u KK Mladost, slijedi vrijeme učenja i napornog rada, a već 1991. godine naši borci predstavljaju Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu u Tokyju. Hrvatska kyokushin karate organizacija utemljena je 1994. godine sa sjedištem u Zagrebu, a dvije godine kasnije reorganizira se u Hrvatski kyokushin karate savez sa sjedištem u Samoboru.

Karate klub Mladost svoje je djelovanje počeo 1970. pri Društvu za športsku rekreaciju u Bregani, a od 1972. djeluje u sklopu Sportskog društva Mladost u Samoboru. U početku je pod vodstvom Branka Vašinka klub njegovao stil karatea shukokai, no skupina članova kluba prilikom sudjelovanja na seminaru u Amsterdamu 1975. godine upoznala se s novim stilom karatea – kyokushinom. Već sljedeće godine počeli su učiti novu tehniku, a taj stil karatea i svojstven mu način borbe ubrzo su pronašli svoje pobornike te privukli i nove članove u KK Mladost. Slijedom toga, samoborski Karate klub Mladost počinje organizirati natjecanja prema pravilima kyokushina, a članovi kluba redovito sudjeluju na natjecanjima u zemlji i inozemstvu.

Na temelju iskustva i znanja stečenog pohađanjem brojnih seminara, trenersku dužnost 1986. godine preuzima Milan Garašić, koji je danas i predsjednik Hrvatskog kyokushin karate saveza. U to je vrijeme klub organizacijski jačao te ostvarivao brojne kontakte s drugim klubovima u državi i izvan nje. Uspostavljena je vrlo uspješna suradnja s mađarskom i europskom organizacijom kyokushin karatea te je nastavljeno pohađanje međunarodnih seminara i stručno usavršavanje voditelja kluba.

Tijekom Domovinskog rata klub je radio samo s najmlađim članovima, a u ratnom je vihoru poginuo dugogodišnji član i trener KK Mladost Branko Bošnjak. Kao vrstan borac i pedagog svoje je znanje i ljubav prema kyokushin karateu nesebično prenio na mlađe naraštaje, a njemu u spomen utemeljen je Memorijal. Nakon završetka ratnih zbivanja obnovljena je cjelokupna aktivnost kluba, a njegovi su članovi nastavili predstavljati Hrvatsku na europskim i svjetskim prvenstvima te ostalim nacionalnim i međunarodnim natjecanjima, s kojih se redovito vraćaju okićeni brojnim odličjima.

Najbolji i najtrofejniji

Karate klub Mladost slovi kao najbolji i najtrofejniji kyokushin karate klub u Hrvatskoj, a Memorijal Branka Bošnjaka najveće je međunarodno natjecanje u kyokushin karateu u našoj zemlji. Na Memorijalu sudjeluju brojne europske države sa svojim najboljim borcima u kyokushin karateu, a članovi hrvatske reprezentacije i samoborski Mladostaši postižu zapažene rezultate i na tom međunarodnom natjecanju te svake godine nastoje što bolje iskoristiti prednosti domaćeg terena. Osim izvrsnih te iznimno teških borbi, publika je svih prethodnih deset godina u uvijek prepunoj dvorani samoborske Osnovne škole Bogumila Tonija imala priliku uživati i u skupnim nastupima članova KK Mladost, među kojima su bili i oni najmlađi, kao i u atraktivnim demonstracijama pripadnika interventne i specijalne policije, a sudeći prema dosadašnjem odazivu i rekacijama publike i sudionika tog međunarodnog karate turnira, Memorijal Branka Bošnjaka nastavit će svoju hvalevrijednu tradiciju i ubuduće. Tako i ove godine, na jedanaestom Memorijalu, očekujemo brojne atraktivne borbe karatista iz zemalja koje slove kao najbolje u svijetu kyokushina, a s najboljim borcima tog najjačeg karatea borit će se i hrvatski predstavnici. I dok će oni nastojati dati sve od sebe kako bi dostojno predstavili Lijepu našu, pozivaju se Samoborci i ostali ljubitelji karatea i sporta uopće da dođu i podrže ih. Naši borci za naše navijače i naši navijači za naše borce, kao i svih ovih godina – zajedno i iz sve snage!

Marija Alvir

Memorijal Branka Bošnjaka međunarodno je natjecanje u Kyokushin karateu, koji podrazumijeva puni kontakt bez zaštitne opreme, a održava se u Samoboru od 1995. godine u organizaciji samoborskog Karate kluba Mladost. Memorijalni karate turnir utemeljen je u spomen na poginulog hrvatskog branitelja i dugogodišnjeg člana KK Mladost Branka Bošnjaka, koji je život izgubio u Domovinskom ratu kao pripadnik čuvenih Alfi, postrojbe specijalne policije čiji pripadnici također sudjeluju na Memorijalu, a ovogodišnji, jedanaesti po redu, održat će se 11. studenoga u Osnovnoj školi Bogumila Tonija.

Na Memorijalu sudjeluju brojne europske države sa svojim najboljim borcima u kyokushin karateu, a članovi hrvatske reprezentacije i samoborski Mladostaši postižu zapažene rezultate i na tom međunarodnom natjecanju te svake godine nastoje što bolje iskoristiti prednosti domaćeg terena

Karate klub Mladost slovi kao najbolji i najtrofejniji kyokushin karate klub u Hrvatskoj, a Memorijal Branka Bošnjaka najveće je međunarodno natjecanje u kyokushin karateu u našoj zemlji

NOGOMET - Limači NK Samobor nastavljaju s pobjedama Samobor – Jamnica 5:0 (2:0)

Limači deru sve redom!

NOGOMET - Limači NK Samobor nastavljaju s pobjedama
Samobor – Jamnica  5:0  (2:0)

Strijelci: Štrkalj 1, Oštir 1, Stanec 1, Plečko 2

Po sunčanom i prohladnom vremenu limači Samobora odigrali su jednu od najboljih utakmica u sezoni. Napadači Jamnice nisu imali praktično nijednu šansu, mahom zbog vrlo sigurne igre obrambenog tandema Huge Horvata i Filipa Čička. Golman Lindić zapravo uopće nije imao prilike pokazati svoje kvalitete. Navalni je red stvorio više šansi nego što ih je realizirano, a igrač utakmice je Drago Plečko koji je namjestio dva i postigao isto toliko pogodaka. Uz njega su se istakli Kižlin i Oštir, svojevrsno iznenađenje koje dolazi iz godinu dana mlađe generacije. Ovaj je susret nedvojbeno pokazao da limači mogu postići i najbolje rezultate u svojoj kategoriji. Razina suradnje među igračima je odlična, a pojedinci, u usporedbi s početkom sezone, pokazuju vidan napredak.

Zima je učinila svoje i utakmicu je promatralo svega nekoliko roditelja. Bilo je lako uočiti izvanredno kvalitetne uvjete koje imaju naši današnji gosti, igrači Jamnice. Od vlastita kombija, plaćenog trenera i vrhunske opreme do organiziranog prijevoza roditelja. Bilo bi vrijeme da se barem približno slični uvjeti osiguraju i našim limačima.

D.P.

NOGOMET - Na nagovor direktora Kižlina i Orlovića trener NK Samobor Tomislav Pisačić vratio se u klub

Pravi su krivci - igrači!

Tomislav Pisačić ostaje na mjestu trenera NK Samobora iako je nakon zadnjeg domaćeg poraza 2:4 od Karlovca dao neopozivu ostavku. Na nagovor čelnih ljudi kluba vratio se u trenersku fotelju. To je najkraći rezime događanja u Hebrangovoj ulici od prošle nedjelje.

Što se, naime, dogodilo? Nakon već te spomenute utakmice i poraza od direktnog suparnika u borbi za ostanak, koji je bio već četvrti u nizu (sporna su dva poraza: od Rudara iz Labina i Karlovca dok su Vrapče i Vinogradar ipak jači suparnici i tu se nisu ni očekivali bodovi), Pisačić je revoltiran odnosom nekih pojedinaca prema klubu i njemu osobno dao neopozivu ostavku. Revolt je proistekao iz odnosa igrača koji su uz vodstvo od 2:0 u svega petnaest minuta uspjeli primiti četiri gola i prokockati već praktično dobivenu utakmicu. Uvidjevši krivnju igrača, uprava NK Samobora je krenula u razgovor s trenerom u ostavci sa željom da ostane barem do kraja polusezone. To je, nakon dva dana nagovaranja, čelnim ljudima kluba, direktoru Marijanu Kižlinu i sportskom direktoru Tadiji Orloviću i uspjelo. Bio je to i prioritet, jer teško da bi našli kvalitetnijeg trenera za ova četiri jesenska kola u kojima je cilj osvajanje barem 6 bodova.

Cijenu vraćanja novog-starog trenera platili su oni zbog kojih je on i dao ostavku. Četvorici igrača - Puškariću, Samardžiji, Deliću i Grabušiću se zahvalilo na suradnji i oni su od prvog ovotjednog treninga u utorak, koji je vodio Pisačić, slobodni igrači.

Samoboru sada predstoji borba za osvajanje što više bodova do zimske stanke u kojoj bi se Samoborci trebali (neophodno) pojačati i u proljetnom dijelu bez šokova osigurati ostanak u trećoj nogometnoj ligi zapad.