24.07.2013.

Lovro Merčep – mladi i nadareni samoborski saksofonist

Red nagrada, red diploma

Lovro Merčep – mladi i nadareni samoborski saksofonist

Lovro Merčep rođen je 1990. godine. Dolazi iz obitelji glazbenika - tata Goran svira saksofon, predaje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i član je Zagrebačkog kvarteta saksofona, mama Zdenka je ravnateljica Glazbene škole Ferdo Livadić u Samoboru, a brat Filip studira udaraljke na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Počeo je svirati s 9 godina u GŠ Ferdo Livadić u Samoboru. Trenutačno na Muzičkoj akademiji u Zagrebu privodi završetku diplomski studij u klasi prof. Dragana Sremca, a također studira i na Konzervatoriju u Versaillesu u klasi prof. Vincenta Davida, gdje sljedeće godine nastavlja studij kao stipendist Vlade Republike Francuske.

Povod ovom razgovoru je i najnovija nagrada – 3. mjesto na 7. međunarodnom natjecanju saksofonista, nedavno održanom u Novoj Gorici u Sloveniji. Spomenimo i to da je ovo jedno od nazahtjevnijih natjecanja i da ste Vi bili jedini hrvatski predstavnik među 46 natjecatelja iz cijelog svijeta. Kako je sve počelo i zašto ste odabrali baš saksofon?

Od malena sam bio okružen glazbom i glazbenicima i mislim da je ovo bio prirodan put za mene. Naravno, tu je bila i ogromna podrška roditelja, koji su mi pomagali savjetima. Ipak, odabir saksofona je bio moja odluka, iako su me roditelji svim silama pokušavali zainteresirati za bilo koji drugi instrument, jer su mislili da bi dva saksofonista u kući ipak bila malo previše. No, ja sam bio jako tvrdoglav i već sam tada odlučio da je saksofon instrument za mene.

Uz studij na MA u Zagrebu, već neko vrijeme se usavršavate i u Francuskoj. Zašto ste odabrali baš Francusku?

Francuska je, volim to reći, obećana zemlja za nas saksofoniste. Tamo je razina sviranja i predavanja jako visoka. U Francuskoj predaju neki od najboljih saksofonista na svijetu i ljudi sa svih kontinenata dolaze učiti od njih. Moj prvi susret s Francuskom dogodio se 2005. godine na ljetnom seminaru koji se održavao u gradiću Gap. Tamo sam imao priliku raditi s najeminentnijim profesorima saksofona iz Francuske i upoznao sam nadaleko poznatu francusku školu saksofona. Njihov način rada, razmišljanja o glazbi, repertoar koji su svirali i podučavali odmah mi se svidio i već sam tada odlučio da ću u budućnosti svoj studij nastaviti u Francuskoj. Nakon druge godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, uz konzultaciju sa svojim profesorom Draganom Sremcem, odlučio sam pristupiti prijemnom ispitu u Lyonu na poziv profesora Jeana Denisa Michata, kojeg sam upoznao na već spomenutom seminaru. Nakon završenog studija u Lyonu vratio sam se u Zagreb da privedem kraju dodiplomski studij na Muzičkoj akademiji. Znanje i iskustvo iz Lyona prenio sam na nastavak svojeg studija te sam u lipnju 2012. godine diplomirao s odličnim uspjehom. Ove sam godine uz diplomski studij saksofona u Zagrebu upisao i dvogodišnje usavršavanje (cycle de perfectionnement) na Conservatoire a rayonnement régional u Versaillesu, u klasi jednog od najcjenjenijih saksofonista današnjice Vincenta Davida.

Koji su Vaši najveći dosadašnji glazbeni uspjesi, priznanja, natjecanja...

Već u ranoj dobi počeo sam ići na natjecanja i bilježiti uspjehe, tako da sam u osnovnoj i srednjoj školi tri puta bio apsolutni pobjednik na regionalnim i državnim natjecanjima (najviši broj bodova od svih saksofonista), a također sam bio uspješan i na međunarodnim natjecanjima. Na međunarodnom natjecanju Lions Grand Prix osvojio sam 1. nagradu u konkurenciji svih instrumenata, a iste godine na saksofonističkom natjecanju u Francuskoj osvojio sam 2. nagradu. U Sloveniji sam 2009. godine osvojio treću nagradu na 5. međunarodnom natjecanju saksofonista u dobnoj kategoriji do 20 godina. Na istom natjecanju sam ove godine u dobnoj kategoriji do 30 godina u konkurenciji od 46 saksofonista iz cijelog svijeta osvojio 3. nagradu. Finale se sviralo sa Simfonijskim orkestrom RTV Slovenije, pod palicom kineskog dirigenta En Shaoa. Ovo je zasada moj najveći uspjeh, jer se radi o jako teškom natjecanju u tri etape, koje je trajalo tjedan dana. Svaka etapa se sastojala od skladbe po izboru i zadane skladbe slovenskog autora. Žiri se sastojao od najeminentijih saksofonista iz Amerike, Francuske i Finske. No, ipak mi je najdraže svirati koncerte s mojim prijateljima, tako da već dugi niz godina surađujem s najboljim mladim hrvatskim glazbenicima u različitim komornim sastavima. Pogotovo mi je drago kada imam priliku svirati s bratom Filipom.

Kako ste dobili stipendiju francuske vlade i koji su kriteriji za njeno dobivanje?

Francuska vlada svake godine dodjeljuje stipendije hrvatskim studentima u Francuskoj i to je najprestižnija stipendija za sve koji tamo žele studirati. Stipendija se dodjeljuje u dvije kategorije - jezične stipendije i stipendije za studij i stručno usavršavanje iz svih znanstvenih područja. Kriteriji su završen dodiplomski ili diplomski studij, izvrsnost te, naravno, budući projekti i razlozi studiranja u Francuskoj. Svake godine je velik broj prijavljenih, jer svi koji žele tamo studirati prijavljuju se za ovu stipendiju. Stipendija se dodjeljuje na 9 mjeseci te će mi sljedeće godine uvelike pomoći u daljnjem školovanju. Dakako, iznimno sam sretan što sam jedan od 9 izabranih u svojoj kategoriji.

Planovi za budućnost i nastavak karijere... Koji su prioriteti?

Cilj mi je završiti sljedeću godinu u Versaillesu te se kasnije nastaviti usavršavati u Parizu ili Amsterdamu. Također bih htio svirati što više koncerata u Hrvatskoj i inozemstvu. Nadam se da ću nakon završetka studija dobiti priliku raditi u Hrvatskoj i prenijeti znanje koje sam stekao tijekom studija na nove generacije.

Mirjana Konosić

Fotografija: Matej Vidmar

FOTO: Nastup na natjecanju saksofonista u Novoj Gorici, u Sloveniji

 

Lovro Merčep – mladi i nadareni samoborski saksofonist

Arhiva 2013

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002