27.01.2011.

Programski savjetnik Foto galerije Lang Želimir Koščević

ZET-ove garaže su pogodno rješenje za kulturu

Programski savjetnik Foto galerije Lang Želimir Koščević

Na razgovor s programskim savjetnikom Foto galerije Lang Želimirom Koščevićem potaknulo nas je njegovo pitanje postavljeno nedavno na javnoj prezentaciji izmjena GUP-a. Naime, Koščević se založio da se GUP-om odredi kako će prostor bivših ZET-ovih garaža biti rezerviran isključivo za kulturno-društvenu namjenu. Naime, nije nikakva tajna da dio samoborske kulturne javnosti već nekoliko godina taj prostor vidi idealnim za stvaranje malog kulturnog centra u samom centru Samobora. U tom smislu vođeni su bili razgovori s predstavnicima gradskih vlasti u prijašnjem mandatu, a prilikom obilježavanja prošlogodišnjeg Dana grada, odnosno preuzimanja godišnje gradske nagrade, Koščević je peticiju i elaborat uređenja prostora bivših ZET-ovih garaža predao i aktualnom gradonačelniku Kreši Beljaku. Ima li kakvih novosti, provjerili smo kod Želimira Koščevića.

Već neko vrijeme aktualna je inicijativa dijela kulturne javnosti vezana uz prenamjenu prostora bivših ZET-ovih garaža. Tko sve stoji iza inicijative i kakvu prenamjenu predlažete?

Inicijalno je bilo pet sudionika: Muzej, ULUS, Galerija Prica, Foto galerija Lang, Galerija Dujmović, a bio je i Muzej Marton, ali nitko iz te kuće nije došao na prvi, inicijalni sastanak. Tada, 3. studenog 2008., sastavljena je peticija i poslana u ured tadašnjeg gradonačelnika Filipca. Premda su tada, dakle prije četiri godine, postojale pozitivne naznake, sve do danas ništa nije urađeno. Prijedlog i peticija sastojali su se od toga da se bivše ZET-ove garaže neznatnim intervencijama obnove i cijeli kompleks pretvori u kulturni centar. Toga, inače, ima po cijelom pametnom svijetu.

S obzirom na sadašnje stanje bivših ZET-ovih garaža, ne bi li prenamjena tog prostora za potrebe samoborskih kulturnih udruga i ustanova bila financijski izuzetno zahtjevna?

Molim vas, zar nije zahtjevnije graditi novi kulturni centar, o čemu se znalo pričati? Pa čak i adaptacija bivše SAME za kulturne potrebe, a o Vojarni Taborec da i ne govorimo. Sve su to grandiozni projekti i iznad svih postojećih mogućnosti. Stanje ZET-ovih garaža je manje ili više još uvijek u redu, relativno su dobro sačuvane, a osim toga uređen je pristup s desne strane Gradne, t.j. sa šetnice, asfaltiran je prostor ispred garaža i pretvoren u parking, što je jako u redu.

Peticiju za prenamjenu, zajedno s elaboratom, predali ste i gradonačelniku Beljaku za Dan Grada 2010. godine. Jeste li u međuvremenu dobili kakvu povratnu informaciju o svojoj inicijativi?

Ne. Ništa pismeno na osnovu čega bi se čovjek mogao očitovati. Usmeni odgovori najčešće se svode da je to nemoguće dok se ne riješe imovinsko-pravni odnosi i tako dalje. Mislim da sama ta pravna procedura nema nikakve veze s ovom inicijativom. Ako su, na primjer, garaže mogle biti svojedobno dodijeljene Komunalcu, zašto ne bi mogle po istom modelu biti dodijeljene i kulturi? Uostalom, zašto se ne bi moglo razgovarati, stručno snimiti stvarno stanje, vidjeti što sve treba uraditi i krenuti u posao? I, još nešto - zar ne bi bilo pametno da se garaže poprave i obnove pa da onda vrijednost obnovljenog uđe u masu razrješenja imovinsko-pravnih odnosa?

Zašto se baš inzistira na prostoru bivših ZET-ovih garaža? Naime, koliko mi je poznato, iz Grada predlažu prostor bivše vojarne kao alternativnu lokaciju.

Ja ne inzistiram, ali uvjeren sam da je smještaj kulture i raznih kulturnih programa u ZET-ove garaže razumna alternativa i pogodno rješenje ne samo za kulturne ustanove i udruge, nego prije svega za građane Samobora, a posebno za mlade. Vojarne su u redu za razne interesne udruge, umjetničke ateljee, razna društva, ali, ponavljam, ne i za udruge i institucije koje ostvaruju kulturne programe kao što su izložbe, radionice, predavanja, koncerti itd. Ideja o kulturi u Vojarni Taborac znači getoizaciju kulture. Da li itko kojim slučajem ide u šetnju Langovom ili Perkovčevom do Južnog naselja? Ne, ljudi šeću uređenom šetnicom od muzeja do Staroga grada.

Osim što već gotovo 10 godina vodite Foto galeriju Lang, član ste u drugom mandatu i Kulturnog vijeća Grada Samobora kao gradskog savjetodavnog tijela. Iz te pozicije, kako općenito gledate na odnos prema kulturi u Gradu Samoboru?

Foto galerija Lang, nemojte to zaboraviti, jedina je stručno vođena specijalizirana foto galerija u Hrvatskoj. Možda je jedina slična galerija u Rovinju, Batana, ali to je sve. Do sada smo ostvarili 97 izložbi; dio kod nas u prostoru Foto galerije Lang, dio po Hrvatskoj, te u inozemstvu. Mislim da bi gradski oci to trebali posebno cijeniti. A o Kulturnom vijeću, o tome bih mogao naširoko govoriti. Sva gradska administracija gotovo uvijek se pozivala, a i sada se poziva na kulturnu tradiciju Samobora. Da vas pitam nešto. Kakav drugi kapital ima Samobor, osim kulture? Kremšnite? Šator na trgu? Samoborku? Nogomet? Čarape? U Kulturnom vijeću uvijek upozoravam na tu dimenziju, ali slabo se čuje. A kultura bi mogla postati pravi Samoborski brend. Čak me valjda i Sudnik, Vrazova Ljubica, Nikica Reiser, Matoš, Perkovac, i svi oni tamo na nebu čuju bolje, i čude se!

Krunoslav Solenički

 

Programski savjetnik Foto galerije Lang Želimir Koščević

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002