27.05.2009.

Krešo Beljak, kandidat za gradonačelnika Grada Samobora

Samobor je spreman za promjene!

Krešo Beljak, kandidat za gradonačelnika Grada Samobora

Nekoliko dana nakon održanih lokalnih izbora predstavljena je buduća nova koalicija - HSS-HNS-SDP, koja bi, temeljem rezultata, trebala preuzeti većinu u Gradskom vijeću Grada Samobora. Kako su tekli razgovori i kako je nastala koalicija ove tri stranke?

Odmah nakon izbora, kada je bilo jasno da smo dobili najveći broj glasova, počeli smo razgovarati o postizbornim ili, bolje reći, međuizbornim poželjnim i mogućim koalicijskim partnerima. U razgovorima je od početka bilo jasno da su nama poželjni partneri HNS i SDP. Zna se da su rezultati bili tijesni i sigurno ne bi bilo nezasluženo i da su Marica Jelenić ili Željko Žarko ušli u drugi krug izbora. U tom slučaju HSS bi sigurno podržao nekoga od njih u drugom krugu. Dakle, uspostavili smo kontakte još u prvoj izbornoj noći. Razgovori su dalje tekli uzlaznom putanjom, uskladili smo najveći dio naših programa i bez nekih velikih trzavica i neslaganja došli do spomenutog dogovora.

Odmah nakon predstavljanja koalicije počele su i spekulacije oko, možda nespretno najavljenih, savjetnika, odnosno uhljebljivanja članova koalicijskih partnera u Gradu. Spominjalo ih se čak devet, po troje iz svake stranke. Što od navedenog možete potvrditi ili demantirati?

Što se tiče savjetničkih mjesta, istina je da su oni spominjani, ali se radilo o 6 mjesta, odnosno o timu koji bi činili gradonačelnik, njegovi zamjenici i 6 savjetnika, 3 iz HNS-a i 3 iz SDP-a, koji bi volonterski radili svoj posao. Zakonski to nije do kraja regulirano, tako da novih zapošljavanja sigurno neće biti. Ukupno bi troškovi tog tijela bili manji nego što su sada troškovi Poglavarstva. Političkim protivnicima i onima koji šire glasine o masovnom zapošljavanju savjetnika mogu samo poručiti da se upitaju i kažu Samoborcima koliko su ljudi zaposlili u proteklih četiri godine i o čijem stranačkom uhljebljivanju se radilo u Gradu ili gradskim poduzećima tipa Komunalac i slična. Neka prvo oni provjere koliko su time opteretili gradski proračun. Toga kod nas sigurno neće biti. Neće, naravno biti ni nikakvog otpuštanja. S vremenom će doći do manje reorganizacije radnih mjesta, jer, naravno, želimo imati ljude od povjerenja na vodećim mjestima u Gradu. No, nikakvog revanšizma neće biti i poručujem svim djelatnicima gradske uprave i svim djelatnicima gradskih poduzeća da se nitko ne mora bojati za svoj posao. Dakle, po političkoj liniji se nećemo osvećivati nikome, jer to nije naš način funkcioniranja.

Kako se "na terenu" komentira nova koalicija?

Rezultat koji je HSS priskrbio na ovim izborima je velikim dijelom rezultat naše politike da ni u kojem slučaju ne idemo u koaliciju s HDZ-om, bez obzira na situaciju na državnoj razini. Naime, češće smo se na terenu susretali s pitanjima birača upravo o toj temi hoćemo li koalirati s HDZ-om, nego s pitanjima o našem programu. Dakle, ljudima je to vrlo bitno. Naši članovi većim dijelom misle da je ta koalicija na višim razinama kontraproduktivna za HSS. Zato je bilo čvrsto obećanje biračima da nećemo ići u koaliciju s HDZ-om i iz istog razloga će naši birači siguran sam, zaista biti zadovoljni ovom koalicijom. A uvjeren sam da slično razmišlja i velika većina birača HNS-a i pogotovo SDP-a.

Na višim razinama, mislim na županijsku i državnu, veze između HSS-a i HDZ-a su prilično čvrste. Kako je to odjeknulo "gore" u stranci?

Iako se stječe dojam da je HSS nekakva poslušnička stranka, kod nas doista vrijedi pravilo da nema uplitanja viših stranačkih instanci u lokalne organizacije. Naša odluka je otpočetka bila ta da idemo samostalno na izbore i nitko nam to nije branio, niti nam sugerirao nešto drugo. Dakle, kod nas vladaju demokratska pravila, makar se čitajući medije može steći i neki drugi dojam. Odluka Glavnog odbora stranke, čiji sam i ja član, je da nema sugestija i uplitanja na nižim razinama. Taj stav je u potpunosti ispoštovan i nema nikakvih prepreka za ovu koaliciju u Samoboru. Dapače, ohrabrivali su nas u tome, jer se gleda što je najbolje za HSS, a to je u Samoboru u ovom trenutku dogovor sa strankama koje imaju slične programe našima.

Poznato je da ste u dobrim odnosima s ponovno izabranim županom Kožićem. Možemo li sada očekivati veću potporu gradskim programima iz županijske blagajne?

Možemo i moramo očekivati veću potporu županije, jer Grad Samobor je, kao jedna od većih lokalnih jedinica unutar naše županije, itekako pridonio i potvrdio svojim glasovima gospodina Kožića na toj funkciji. Dakle, mi smo taj dio posla odradili maksimalno korektno. Osobno smatram da je župan Kožić i do sada bio uvijek korektan, ali je jednim dijelom bio sputan starim zakonom, ukoliko govorimo o dosadašnjoj pomoći županije prema Samoboru. Sada, u novoj konstelaciji snaga, i, prije svega, prema novom izbornom zakonu, on će imati puno veće ovlasti. I inače je župan Kožić sa mnom i ostalim članovima samoborskog HSS-a u prisnim odnosima pa očekujemo zaista znatnija županijska sredstva, prije svega kroz potporu u izgradnji nove škole, što je program i HNS-a, a u nekoj perspektivi i pomoć pri izgradnji mosta preko Save prema Zaprešiću, ali i drugih projekata. Znači, dobijemo li u drugom krugu izbora, suradnja sa županijom će sigurno biti puno kvalitetnija nego što je bila do sada.

Postoji li strah da, obzirom na novu političku konstelaciju, Samobor bude na neki način kažnjavan s državne razine gdje je HDZ na vlasti?

Što se tiče HDZ-a koji je na vlasti na državnoj razini, on na vlasti nije sam, već u koaliciji upravo s HSS-om. Zato mislim da HDZ ne bi trebao kažnjavati Samobor zbog lošeg izbornog rezultata svoje stranke, već bi upravo zato trebali napraviti promjene unutar svoje podružnice. Stoga nakon ovih izbora očekujem svojevrsnu katarzu HDZ-a u Samoboru, nešto slično onome što se i s HSS-om događalo prije četiri godine. Očekujem da i HDZ u Samoboru postane stranka s normalnim vodstvom, koje će znati komunicirati s političkim oponentima na kulturan i civiliziran način. Jedan dio našeg programa je i svojevrsno ujedinjavanje samoborske političke scene, jer mislim da tu ima mjesta za sve političke stranke te da samo svi zajedno možemo doprinijeti boljitku Samobora. Zato očekujem da se kroz dogledno vrijeme i HDZ uključi u aktivno djelovanje za dobrobit Samobora, bez obzira što će biti u opoziciji.

Kako će biti organiziran i kako će funkcionirati Ured gradonačelnika, obzirom da više nema Poglavarstva, a odluke se donose gotovo svakodnevno?

Prije toga treba pobijediti na izborima pa sada ne bih prejudicirao neke stvari. Pobijedim li i u drugom krugu, svakako očekujem aktivno uključivanje u rješavanje te problematike svih koalicijskih partnera i svih naših pročelnika i zajedno ćemo pronaći najbolje rješenje. Iako se zakonski ovlasti bivših poglavarstava prenose na gradonačelnike, osobno ću, kao budući gradonačelnik, odluke donositi u suradnji i suglasju s koalicijskim partnerima, pogotovo s gospođom Jelenić i s gospođom Prohić, koje imaju iskustva, kao i s kolegama iz SDP-a, što garantira kvalitetnu razinu donošenja odluka i rješenja za ovu koaliciju, a time i za Grad Samobor.

Na koji način ćete se odnositi prema medijima i javnosti, koja je sve osjetljivija na promjene i događanja u našem društvu?

U demokratskom društvu javnost treba i mora biti na sve moguće načine uključena u život jednoga grada. Pokušat ćemo tu dostupnost promijeniti na način da radimo na bolji i moderniji način, prije svega afirmativniji, pogotovo kad se radi o uključivanju građana u kontradiktorne odluke kao što je, primjerice, bila ona o izgradnji tzv. Kulturnog centra. Smatram da samo poštivanje zakonske procedure oko javnih rasprava jednostavno nije dovoljno. Treba doista na svaki način u proceduru uključiti i građane, a, uostalom, ukoliko ne postoji konsenzus intelektualne i političke elite oko bitnih stvari za jedan grad, zašto ne bi raspisali i referendum oko takvih bitnih stvari? To je naše demokratsko pravo, a i iskustva drugih demokracija tu pokazuju dobre rezultate.

Javne rasprave su, i zbog zakona, zaista dostupne građanima, ali rijetko koja izazove i njihov velik odaziv. Kako uopće pokrenuti i, recimo to tako, nagovoriti ljude da participiraju u životu svojega grada? Gunđati znamo svi, pogotovo Samoborci.

Kada se odluke donose unutar zatvorenih vrata, pa se nakon toga odradi formalna procedura, onda se moli Boga da na javnu raspravu nitko ne dođe. K tome, puno javnih rasprava se raspisuje kad su odluke već donesene. Dakle, puno javnih rasprava je bilo zapravo formalnost. Isto tako, u ovom prijelaznom razdoblju, prije i do završetka izbora, donosile su se i neke strateške odluke, primjerice o gradnji cijelog jednog naselja, za koje mislim da su mogle pričekati. Mislim da je nekorektno takve odluke donositi u ovom razdoblju, pogotovo kad je postalo jasno da će Samobor dobiti novog gradonačelnika. U vrijeme izbora vlast bi trebala odrađivati samo onaj tehnički dio posla. Vjerojatno ćemo, kada dođemo na vlast, morati revidirati dio tih odluka, posebice one koje se tiču izgradnje novih zgrada i naselja općenito. To je i dio našeg programa pa poručujem investitorima da u ovom prijelaznom razdoblju ne rade nešto na svoju ruku te da ne pokušavaju ostvariti dogovore s vlašću koja je na odlasku, jer ona sada treba biti samo tehnička, odnosno omogućiti prijelaz i prenošenje vlasti.

Kampanja je pri kraju. Koliko je Vas koštala i jeste li zadovoljni rezultatom i odnosom uloženog i dobivenog?

Do sada nas je gradonačelnička i stranačka kampanja koštala oko 100.000 kuna, s time da će se ta brojka uvećati za dodatne troškove za drugi krug. Nismo imali ni jednog skupog izvođača, ni autobus, ni desetine jumbo plakata, tako da ostavljamo i građanima da procijene je li kampanja naših suparnika bila tek samo nešto skuplja od naše. Mislim da se građane više ne može prevariti. Naši troškovi su pokriveni isključivo članarinama i donacijama naših članova. Naravno da smo imali ponuda za financiranje naše kampanje iz nekih interesnih sfera i krugova, što smo sve redom odbili. Dakle, nikakav građevinski niti bilo koji drugi lobi nije financirao moju kampanju, niti onu samoborskog HSS-a, pa stoga nemamo ni "dugova" prema bilo kome. Neka isto kaže i konkurencija, ako ima obraza. No, zakonskih sankcija za različita "financiranja" kampanja još uvijek nema. Mi smo vodili afirmativnu kampanju, što nam priznaju i naši novi koalicijski partneri, ali i politički protivnici. Tu se moram osvrnuti na prljavu kampanju koja se vodi protiv nas, jer ne znam kojim motivima je vođena, a bojim se da se ne radi o čisto političkoj utakmici, već da se ista vodi i na razini gradskih hodnika i ureda i da se tu čak skriva i nešto veće. Istaknut ću primjer Šmidhena, u čijem projektu nema jasnih odnosa, niti odgovora, te se bojim da će samoborska i ostala javnost biti možda neugodno iznenađena potezima dosadašnje vladajuće koalicije. Mi nećemo nikoga braniti, a ako je nešto bilo skrivano od javnosti, Samoborci će to od nas sigurno doznati.

Poznato je da recesija vlada u svim segmentima gospodarstva. Koji će biti vaši koraci što se tiče gradskih financija?

Apsolutno suosjećamo s našim sugrađanima koji dobivaju otkaze ovih dana i naši prvi koraci bit će upravo suprotni od onih što je htjela bivša vladajuća koalicija u Samoboru prije dvije godine, a to je bilo povećanje plaća gradskih dužnosnika. Odgovorno najavljujem da ćemo plaće gradonačelnika i njegovih zamjenika, dakle ne službenika, već gradskih dužnosnika, odmah smanjiti za barem 10%, a o daljnjim koracima ćemo se dogovoriti unutar koalicije.

Robert Škiljan

(sponzorirani razgovor)

 

Krešo Beljak, kandidat za gradonačelnika Grada Samobora

Kandidat za gradonačelnika koalicije HDZ-HSP-HSU-a Tomislav Masten

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002