11.05.2009.

Marica Jelenić kandidatkinja za samoborsku gradonačelnicu

U najkraćem roku podići društveni standard!

Marica Jelenić kandidatkinja za samoborsku gradonačelnicu

Kandidatkinja ste za gradonačelnicu Grada Samobora. Što je okosnica vašeg programa?

Program koji sa svojim timom želim ostvariti u narednom razdoblju ostvariv je i uravnotežen pristup bitnim potrebama svih građana Grada Samobora. Moji zamjenici, g. Ivan Horvatinčić, diplomirani ekonomist s bogatim rukovodećim iskustvom u gospodarstvu i u strukturama Grada, g. Mladen Guliš, mladi poduzetnik i član aktualnog Gradskog poglavarstva, i ja naglasak stavljamo na tri područja našeg programa, a to su:

- intenzivni investicijski ciklus u društvenom području,

- ubrzani nastavak izgradnje komunalne infrastrukture i primjerenog ustroja javnog gradskog i prigradskog prijevoza te

- sva moguća pomoć samoborskom gospodarstvu za što bezbolnije i brže prevladavanje opće gospodarske krize.

Čvrsto smo uvjereni da samo uravnotežen program djelovanja Gradske uprave omogućuje Gradu stabilan razvitak na svim područjima bogate samoborske baštine, tj. u gospodarstvu, turizmu, obrazovanju, kulturi, očuvanju prirode i učvršćuje temelje za kvalitetno življenje svih građana.

Naglasak ipak stavljate na društveno područje...

Samobor od sredine 80-tih godina prošlog stoljeća nije ozbiljnije ulagao u objekte društvene infrastrukture koji se odnose na obrazovanje, predškolski odgoj, sport, kulturu, prostor za mlade i sugrađane treće životne dobi. Ta činjenica za mene je prioritetna obveza utemeljena na zakonskoj obvezi Grada kao osnivača navedenih institucija ali i osobnog uvjerenja da je ulaganje u obrazovanje doista ulaganje u budućnost generacija koje dolaze.. Osim toga, Hrvatski državni Sabor donio je prošle godine novi Zakon i Pedagoški standard u osnovnom i srednjem obrazovanju te predškolskom odgoju s rokovima izvršenja koji obvezuju sve osnivače na žurno djelovanje. To znači da je potrebno u kratkom roku osigurati puno više prostora u dječjim vrtićima, ne samo da bi se prihvatila sva djeca s lista čekanja nego da bi broj djece u odgojnim skupinama bio manji, a njihov rast i odgoj zdraviji i humaniji. U proteklom razdoblju uspješno je poticana privatna inicijativa u predškolskoj djelatnosti te je na cijelom području Grada otvoreno oko 300 novih mjesta u vrtićima. U tijeku je projektiranje za dogradnju objekta u Preradovićevoj ulici, dogradnja DV u Bregani započeti će ovog ljeta, a u Istočnom naselju Grad je u fazi otkupa prostora namjenski građenog za vrtićku djelatnost. U Prostornom planu Grada osigurano je dovoljno lokacija za daljnje širenje mreže vrtića ali moram izraziti svoje nezadovoljstvo odbijanjem mojih nastojanja da se obnovi i dogradi zagrada najstarijeg samoborskog vrtića u Mlinskoj ulici. Iako je djelatnost privatizirana, Grad kao vlasnik zgrade i parka u obvezi je urediti objekt u kojem su generacije Samoboraca provele svoje djetinjstvo.

Jesu li sredstva proračuna dostatna za realizaciju vašeg programa?

U osnovnom školstvu Program HNS-a je nastava za sve učenike u jednoj smjeni – standard bez kojeg danas nema kvalitetnog odgoja i obrazovanja obzirom na zahtjevan i opširan školski program i učinkovitije odgojno djelovanje. HNS je još 2006. godine u Samoboru javno predstavio model JPP-a (javno– privatno partnerstvo) kao mogući način bržeg i kvalitetnijeg investiranja u obrazovanju ali, na žalost, nije prihvaćen od strane naših koalicijskih partnera. Držimo to velikim propustom jer širenjem grada i doseljavanjem potrebe rastu, a izgradnja jednog objekta– od početne dokumentacije do uporabne dozvole – traje i do pet godina. Zadovoljstvo započetim radovima na sportskoj dvorani pri OŠ Rude i izradom projektne dokumentacije za novu osnovnu školom s dvoranom u Farkaševcu je veliko, ali neće zadovoljiti potrebe koje su već danas tu. Samoboru treba još jedna osnovna škola ne lokaciji u samom gradu, treba obnoviti i dograditi OŠ Samobor s novom sportskom dvoranom, dograditi II. fazu OŠ Milana Langa u Bregani i obnoviti OŠ Bogumila Tonija. Uz uređenje zgrade bivše „Same“ za potrebe Gradske knjižnice i Kluba mladih te Hrvatskog doma kao kapitalnog objekta u kulturi, sve navedene projekte nemoguće je ostvariti isključivo sredstvima Proračuna te je model JPP-a jedino pouzdano rješenje. Velika prednost tog modela je u jeftinijem kapitalu, a kroz osnivanje zajedničke tvrtke – Grada, građevinskih poduzetnika i banaka– mogućnost dugoročnog zapošljavanja upravo domaćih, samoborskih građevinara. Ovaj model, primjenjivan je i u bogatoj Europi, a Zakonom o JPP-u podržala ga je i naša Država.

Kako se investicije u obrazovanju loše vode, ukazuje primjer dogradnje zgrade naših srednjih škola koje, kao osnivač, provodi Zagrebačka županija. Planiranje pa onda i projektiranje započelo je još 2004. godine da bi se danas došlo tek do građevinske dozvole. Za sada je početak izgradnje upitan, međutim kako je HNS jedina samoborska stranka s kandidatom za zamjenika župana Zagrebačke županije, a to je g. Danijel Kalaica, vjerujem da postoje dobre šanse da se uskoro započne s realizacijom.

Što je s dugo najavljivanim projektima za mlade i građane treće životne dobi?

Prostor za mlade je predugo odgađana tema, no sad kad je na domaku konačno i kvalitetno rješenje u prostoru SAME, u čijem osmišljavanju sudjeluje i Savjet mladih Grada Samobora, vjerujem da će i zadovoljstvo mladih biti veliko.

Dom umirovljenika ili dom za osobe treće životne dobi potreba je s kojom se susreće sve više obitelji. Vrlo često upućivana su mi pitanja naših sugrađana zašto Samobor nema takve ustanove. Treba reći da je bilo i da još uvijek ima interesa za investiranje u ovu djelatnost, koju osobno svesrdno podržavam, ali ne i dovoljno dobre volje da se realizira. Samobor ima nekoliko primjerenih lokacija za ovakvu ustanovu, koje bi starijim osobama omogućavale dostupnost kvalitetnim sadržajima i primjerenim oblicima društvenog života.

Kako vidite komunalni razvitak Grada?

Komunalna opremljenost Grada primjerena 21. stoljeću sama je po sebi razumljiva i stoga smatram da nije potrebno nikoga uvjeravati da svaki naš sugrađanin treba imati pitku vodu, plin, gospodarski zbrinut otpad, zaštićen okoliš, održavane prometnice i nogostupe, rasvjetu...

Ono što držim posebnom zadaćom i važnim dijelom svog programa je dobra prometna organizacija i povezanost cijelog područja sa središtem Samobora autobusnim prijevozom, a sa Zagrebom, u što kraćem vremenu i željeznicom. Smatram da svakom našem sugrađaninu treba biti dostupno vlastito administrativno sjedište, Dom zdravlja, kino i kazalište, sport, kao i svim đacima s područja Grada Samobora samoborske srednje škole.

Novi autobusni kolodvor je pred početkom izgradnje ali gradnja same željeznice odgođena je unatoč obećanjima, planovima i participaciji stranaka naših koalicijskih partnera u državnoj vlasti. Samobor definitivno ima loš status u vertikali vlasti i to je činjenica koju žurno treba mijenjati u korist Samobora.

Kako vidite gospodarske perspektive Samobora obzirom na recesijska vremena?

Vitalno i održivo gospodarstvo Samobora preduvjet je za razvitak Grada u bilo kojem

segmentu i stoga važan dio Programa HNS-a. Svjesni užeg i šireg nepovoljnog okruženja, spremni smo, u suradnji sa svim relevantnim čimbenicima i u skladu s ovlastima jedinice lokalne samouprave, iznalaziti rješenja za pomoć gospodarstvu, poticati razvitak djelatnosti koje su do sada zanemarivane, povezivati i zapošljavati domaće tvrtke na projektima Grada. Posebnu ulogu u tom poslu treba odraditi dobro ekipiran tim Poduzetničkog centra i Upravnog odjela za gospodarstvo. U Hrvatskoj postoji nekoliko sredina, većih i manjih od Grada Samobora, koje su u tom poslu napravile značajne rezultate i čija pozitivna iskustva treba koristiti. Dio tih aktivnosti je svakako priprema i kandidiranje projekata za financijska sredstva iz pretpristupnih fondova EU, za velike i financijski značajne projekte, od ekoloških, kao što je pročistač, do kulturnih sadržaja.

Jedan od programa gospodarske politike koji ćemo osobito podržavati utemeljen je na ideji „Samobor se sam hrani“, a odnosi se na neiskorištene mogućnosti uzgoja zdrave hrane na cijelom području Samobora, a uz organizaciju i potpore gradskih službi i dijelom sredstvima Proračuna.

Veliko i važno mjesto u gospodarstvu Samobora svakako ima turizam. Raznolikosti koje on pruža su velike, a sažete u programu pod nazivom „Turizam - od hotela do planinarskog doma“, ukazujući pritom na sve turističke mogućnosti i prednosti Grada Samobora - od elitnog, vezanog uz budući kompleks Šmidhen, do kulturnog, sportskog, tradicijskog, rekreacijskog, planinarskog i seoskog turizma, a koje do sada nisu optimalno korištene.

I na kraju Vaša poruka građanima...

Iskustvo stećeno u intenzivnom radu u proteklom mandatu, vizija našega Grada u budućnosti, bogatsvo u prirodi, baštini i ljudima koje Samobor ima, izazovi su koji me motiviraju za ovu izbornu utakmicu. Pozivam sve naše sugrađane da iziđu na izbore i biraju.

 

Marica Jelenić kandidatkinja za samoborsku gradonačelnicu

Antun Dubravko Filipec, kandidat HSLS-a za samoborskog gradonačelnika

Tanja Milek, kandidatkinja HSLS-a za zamjenicu gradonačelnika Samobora

Tomislav Masten, kandidat HDZ-HSU-HSP-a za gradonačelnika Samobora

Vladimir Tuweg, predsjednik SDP-a Svete Nedelje

Drago Prahin, kandidat HDZ-HSS-a za gradonačelnika Svete Nedelje

Željko Žarko, kandidat SDP-a za samoborskog gradonačelnika

Romana Semenić, kandidatkinja SDP-a za gradonačelnicu Svete Nedelje

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002