10.09.2007.

Marijan Marunica, novi direktor Komunalca

Želim podići standarde

Marijan Marunica, novi direktor Komunalca

Nakon gotovo deset mjeseci i nekoliko neuspjelih natječaja napokon je izabran novi direktor Komunalca - dipl.inž. Marijan Marunica.

Osoba ste s dugogodišnjim iskustvom i stručnjak u svom poslu, upravo ono što se tražilo pri izboru novog direktora Komunalca. Od vas se stoga vjerojatno očekuje postavljanje novih osnova i podizanje razine poslovanja u Komunalcu?

Meni je ovaj posao izazov utoliko što mislim da, nakon dvadesetogodišnjeg direktorskog iskustva u komunalnim trgovačkim društvima, u trgovačkim poduzećima, imam dovoljno iskustva, a i energije da mogu napraviti kvalitetniji pomak u ovom komunalnom društvu. Sa Samoborom sam se već susretao kao direktor Vodoopskrbe i odvodnje tako da su mi neki problemi bili poznati. Ovaj posao u Komunalcu mi je prije svega novi izazov, i to iz dva razloga. Prvo, želim napraviti nešto korisno i kvalitetno te, drugo, mislim da Komunalac ima dobru budućnost u smislu razvoja. Na osnovu razgovora s gradonačelnikom i gradskom upravom čini mi se da postoji potencijal i u gradskoj upravi, tj. mogućnost razvoja grada i njegove pozicije zapadnih vrata te dolaska do Grada Zagreba i mislim da tu komponentu treba iskoristiti i napraviti nešto što je prepoznatljivo i u interesu građana. Mi sada jesmo monopolisti, ali, kao što je to svugdje u Europi i svijetu, nastojat ćemo opravdati taj položaj kroz racionalizaciju i podizanje kvalitete usluga i pružiti uslugu građanima koja im je potrebna.

Vi osobno se još upoznajete sa stanjem i organizacijom poduzeća, jer ste dužnost preuzeli prije četiri dana (razgovor je vođen 6. rujna)?

Osim što ovdje provodim onoliko vremena koliko mogu izdržati, imam svaki dan i domaću zadaću čitanja dokumenata i akata da bih se sa svime upoznao, jer znam da nemam puno vremena za uhodavanje. Nemam onih nekih uobičajenih 100 dana, nemam zapravo niti jedan dan. U ova četiri dana obišao sam terene i aktivna gradilišta i prepoznajem probleme koji postoje. Pripremam izmjenu organizacije i donošenje nužnih akata, otvaramo i nekoliko bitnih projekata za Grad Samobor. Glavna zadaća je održavanje tekućeg posla, dakle od održavanja sustava odvoza otpada do uređenja javno-prometnih i zelenih površina. Uz to ćemo potaknuti i razvojne projekte.

Koje?

Prvo je nužno osigurati adekvatne uvjete rada samog trgovačkog društva. Sada se radi u uvjetima koji ne postoje nigdje u Hrvatskoj. Samobor slovi kao jedan od najuređenijih gradova, a njegovo komunalno poduzeće ima najneuređenije prostore. Obišao sam puno gradova kao osnivač i predsjednik komunalnih udruga, i teško ćemo naći loše uvjete kao što sada ima Komunalac. Budući da imamo grad koji se ponosi svojom uređenošću i imidžom, moramo to dovesti u ravnotežu. U skorije vrijeme moguće je osigurati adekvatnije uvjete rada gradnjom novog objekta. Za njega već postoje lokacijske dozvole, a gradnju bismo kompenzirali jednim dijelom (to će definirati javni natječaj) napuštanjem postojeće lokacije. To neće biti samo uredske prostorije, već nove radionice, skladišta i podizanje higijenskih uvjeta za radnike. Recimo, sada ne postoji grijanje u sanitarnim čvorovima, i dalje se loži na drva itd. Za novu lokaciju (uz Ulicu grada Wirgesa) građevinsku dozvolu mogli bismo dobiti u proljeće sljedeće godine, a tada bi se raspisao i natječaj za gradnju objekta.

Druga važna zadaća je snimanje stanja postojeće infrastrukture. To Samobor nema, a posebno se odnosi na odvodnju. Bio bi to jedan moderan katastar svih objekata komunalne infrastrukture, jer to je jedna od najvažnijih stvari kako bi mogli krenuti u gradnju kanalske mreže, novih objekata i, primjerice, uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. To je abeceda; moramo znati što smo i gdje smo u smislu kvalitete i kvantitete.

Treći, neposredniji zadatak, bit će uređenje Sajmišta i to u skorije vrijeme. Generalno, stalna briga bit će rad na kadrovskom jačanju, jer sada imamo nepovoljnu dobnu i kadrovsku strukturu - od 208 zaposlenih svega je njih 13 s visokom stručnom spremom, a tehnički dio je s visokim dobnim prosjekom i slično. Mislim da tu postoji prostor za napredak i da u četiri godine možemo napraviti iskorak i osigurati ono što Samoboru treba.

Postoje neki projekti, poput rekonstrukcije tržnice, ali njih ćemo ostaviti za sljedeći razgovor, kada se s njima u potpunosti upoznate. Možete li nam reći što očekuje gradska uprava, što vam je rečeno na prvom razgovoru?

Naši prioriteti su zapravo i gradski prioriteti. Mi ne možemo imati druge prioritete od onih Poglavarstva i Gradskog vijeća. Mi smo kao trgovačko društvo servis Poglavarstva i Vijeća, dakle i samih građana. Tu u definiciji možda može nastati nesporazum, jer kao gradsko trgovačko društvo, za razliku od privatnog, nama profit nije prvenstvena zadaća. Nama je dugoročni cilj kvalitetna komunalna usluga. Projekti kao što su razvoj kanalske mreže i pročistača još nisu na dnevnom redu, jer da bi napravili uređaj za pročišćavanje putem javno-privatnog partnerstva ili koncesije moramo prvo znati stanje stvari. Postojeća kanalska mreža nije u dobrom stanju i ne možemo raditi uređaj ako ne znamo što ulazi u njega. To je još mješoviti sustav, propusnost te mreže je velika, tako da nije logično da se ide u novi projekt prije snimanja stanja.

S iskustvom koje ste imali u Zaprešiću, gdje ste bili direktor upravo na tim poslovima, svakako možete i ovdje pomoći.

To iskustvo je meni osobno dragocjeno, jer sam prošao sve faze, od otkupa zemljišta, ishođenja lokacijskih i građevinskih dozvola, potpisivanja ugovora o koncesiji... To je bilo zaista veliko stručno iskustvo.

Građani očekuju brže i kvalitetnije obavljanje poslova, očekuju bolju uslugu, ali bez velikih poskupljenja. Ono što odmah uočavaju je odvoz otpada. Nakon zatvaranja Trebeža, otpad se odvozi u Zagreb, što povećava troškove. Vjerojatno ste svjesni da je to jedan od većih problema koji vas očekuje?

Mora se reći da će sve usluge koje se općenito tiču zaštite okoliša biti sve skuplje i skuplje, jer ćemo plaćati danak negospodarskom ili lošem ponašanju u prošlosti. Zato ćemo u budućnosti sve to morati platiti. Svi troškovi koji se tiču zaštite okoline posljednjih godina poskupljuju. Neminovno je da u budućnosti općenito idu gore i voda i odvodnja i odvoz smeća. Kada se pogleda porast troškova deponiranja smeća u zadnjih desetak godina, oni idu znatno prema gore i takav je trend i dalje. Trebež je bio na najlošijoj poziciji na kojoj je mogao biti zbog izvora pitke vode. Najveće bogatstvo jedne zemlje je pitka voda i suludo bi bilo zbog nemara zagaditi izvore. Sve se radi zbog zaštite vode, i odvodnja i odvoz otpada.

To je i građanima vjerojatno jasno, ali im nije jasno, recimo, zašto se jedan prekop ne može brže sanirati, a ne da je nekoliko dana rupa na cesti. To su situacije kada oni očekuju bržu reakciju.

Često puta građani s pravom protestiraju, tu nema dileme. Mi, nažalost, također možemo protestirati, jer prekope vrše druga trgovačka društva, kao što su Vodoopskrba i odvodnja, HEP i slično, pa mi možemo ići na teren tek kada dobijemo odjavu radova na nekom prekopu. Ne možemo sanirati nešto za što nemamo dozvolu. To je stvar koordinacije i svaki petak će biti koordinacija gdje će se svi "komunalci" naći zajedno i rješavati te probleme.

Možemo reći da je u gradu generalni stav kako je Komunalac uvijek kriv za sve kada su komunalni poslovi u pitanju i kada nešto na prvi pogled ne valja pa ćete i dalje dobivati primjedbe.

To je normalna stvar i to je svakodnevni život. Mislim da bi bilo dobro i zamolio bih građane da u davanju ocjene ipak poslušaju goste grada koji Samobor doživljavaju kao lijep grad s aspekta uređenosti i čistoće. Mislim da onda dobivamo bolju ocjenu nego kada sami sebi dajemo ocjenu. Normalno je da građani vide probleme, a da ono što je dobro smatraju normalnim.

Zapravo, pitam hoće li biti ustrojena služba za hitne intervencije i pritužbe građana?

U skoro vrijeme imat ćemo snimljeno stanje opreme, ljudi, iskorištenja te opreme i njezine kvalitete. To će ući u naše projekte i programe i svakako ćemo nastojati ustrojiti službu koja će promptno reagirati na neke stvari, ali tu se ipak moramo još malo stpjeti.

Mato Šipuš

 

Marijan Marunica, novi direktor Komunalca

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002