15.01.2007.

Želimir Janjić, državni tajnik za srednje obrazovanje

140 milijuna eura za gradnju škola i sportskih dvorana

Želimir Janjić, državni tajnik za srednje obrazovanje

Često se u razgovorima s ljudima koji vode Grad Samobor, ali i s onima koji rade u prosvjeti, naglašava potreba gradnje novih objekata i dogradnja postojećih, jer broj učenika u samoborskim osnovnim školama raste i postojeći kapaciteti ne zadovoljavaju sve potrebe. Kada se k tome doda i želja da se u Hrvatskoj postupno približimo europskim standardima i uvedemo jednosmjenski rad u osnovnim školama, onda je posve jasno da u našem gradu nedostaje prostora. Planovi su već izrađeni pa je u planu izgradnja osmogodišnje škole u Farkaševcu, u budućnosti još jedna na području Samobora te dogradnja škola u Bregani i Rudama. Osim toga, u Rudama se planira i gradnja sportske dvorane uz školu. Realizacija tih planova uvijek, naravno, ovisi o količini novaca koja se može osigurati. Stoga nam je bio zanimljiv dolazak Želimira Janjića, državnog tajnika za srednje obrazovanje u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa u naš grad, a na poziv HSLS-a. U kraćem razgovoru on je potvrdio da će u ministarstvu uskoro biti dovršeni planovi o ulaganjima u školstvo, nakon što su osigurana sredstva iz programa Europske Unije i Svjetske banke.

Kakva je trenutna situacija oko dobivanja sredstava i jesu li izrađeni planovi kako će se ona utrošiti?

Nisu gotovi svi planovi, ali sa sigurnošću mogu reći da će gradnje škola biti, a financiranje će biti osigurano iz više izvora. Do sada su jedini izvor bila decentralizirana sredstva, a njih su dobivali osnivači – županije, kao osnivač srednjih škola i gradovi - kao osnivači osnovnih škola. To je bilo premalo novaca i s tim se nije moglo nešto značajnije napraviti. Iznos je bio oko milijun kuna godišnje pa je to značilo potrebu akumuliranja sredstava barem deset godina za neku investiciju. Drugi problem je bio što po slovu zakona od 1. srpnja 2001. godine ni država nije morala graditi škole, već isključivo osnivač.

Stoga je krenuo projekt EIB 2; u njemu su osigurana sredstva, a radi se o 300 milijuna eura. To je zajam Europske investicijske banke koji je dobilo Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, a dijeli se na četiri resora, pa će Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa dobiti najmanje jednu četvrtinu tih sredstva i ona se počinju koristiti u ovoj godini. Nije donesena konačna odluka, već postoje prijedlozi što bi se izgradilo. Ta sredstva bit će aktivna sljedećih pet-šest godina i bit će namijenjena za gradnju sportskih dvorana.

S druge strane, dobili smo kredit Svjetske banke, u iznosu 67,8 milijuna eura koji se neće kompletno iskoristiti za gradnju, ali će oko milijardu kuna biti utrošeno upravo za tu namjenu, konkretno za izgradnju novih zgrada i dogradnju postojećih objekata. Ministar Primorac rekao je da će se o planu gradnje izjasniti do kraja drugog mjeseca.

Znači li to da će tada i Samoborci znati jesu li i koji su projekti prošli u ministarstvu? Kakva je općenito suradnja Grada s ministarstvom?

Lijepo je čuti da negdje postoji potreba za izgradnju nove škole kao što je to slučaj u Samoboru, jer puno se češće susrećemo sa slučajevima rapidnog opadanja broja učenika u nekim sredinama.

Što se tiče Samobora, moram reći da su, zahvaljujući poticajima i prijedlozima koji su, između ostalih, dolazili i iz ovog grada, učinjeni pomaci u funkcioniranju ministarstva. Neki se sjećaju da je do 2003. godine vrijedila ona famozna uredba o zabrani zapošljavanja u školama i to se nije probijalo, bez obzira što je postojala potreba za profesorima, čistačicama i čime sve ne. Naime, najčešće je na zahtjeve stizao odgovor da nema zapošljavanja, a obzirom na funkcioniranje te uredbe su i utvrđena sredstva u državnom proračunu. Normalno, zbog toga je bilo problema u svim našim školama s angažiranjem ljudi koji su trebali raditi za stalno ili honorarno.

Mi smo to na neki način ignorirali i jednostavno otvorili novi proces, jer se to moralo učiniti kako bi škole normalno funkcionirale. Poticali smo sve ono što je dobro potaknuti, tako da smo odobrili, primjerice, i otvaranje novih radnih mjesta u samoborskoj glazbenoj školi. Vi stručnjake teško možete dobiti u jednoj sredini, nema ih puno, i onda kada ih imate priliku dobiti, jer su oni već tu, ako ministarstvo ne odobri radno mjesto za njega on će otići negdje drugdje. Čak i ako naknadno stigne suglasnost često je već prekasno. Stoga smo krenuli s novom praksom.

To se odnosi i na uvođenje programa u srednjim školama. Normalno je da lokalna sredina, u ovom slučaju Samobor, najbolje zna što joj treba. Ovdje moram istaknuti da je prava rijetkost da jedan grad kao Samobor surađuje sa svojom Srednjom strukovnom školom, jer gradovi prema zakonu nisu dužni uopće surađivati zato što su osnivači srednjih škola županije. Ali, Samobor je sam osmislio i podupro nastojanja u školi da se uvedu novi programi za koje se smatra da imaju smisla.

Kada kreće projekt ministarstva o dodjeli besplatnih udžbenika?

Kratko ću samo napomenuti da od nove školske godine kreće projekt ministarstva o dodjeli besplatnih udžbenika svim učenicima osnovnih škola, kao i učenicima prvih razreda srednjih škola koji će, nakon promjene Zakona i Ustava, biti prva generacija koja će pohađati obveznu srednju školu.

Mato Šipuš

 

Želimir Janjić, državni tajnik za srednje obrazovanje

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002