02.06.2006.

Josip Jambrač, zamjenik župana Zagrebačke županije

Samobor i Sveta Nedelja - nositelji razvoja

Josip Jambrač, zamjenik župana Zagrebačke županije

Josip Jambrač, zamjenik župana Zagrebačke županije, rođen je u Vrbovcu 1957. godine, gdje i danas živi u obiteljskoj kući sa suprugom, kćerkom i sinom. Prije nego što je postao dožupan obavljao je poslove direktora druge po veličini zanatske zadruge u bivšoj državi, bio je samostalni projektant u Opremi Vrbovec, a nakon toga i privatni poduzetnik. Svoju sadašnju poziciju vidi kao izazov i pokušaj da, s gledišta poduzetnika, politiku pretvori i primijeni kroz realna ostvarenja. Ovo mu je drugi mandat na funkciji zamjenika župana i prema dosadašnjim pokazateljima vjeruje da su se uloženi trud i energija isplatili na korist građana županije.

Kako na na temelju konkretnih pokazatelja ocjenjujete stanje gospodarstva u Zagrebačkoj županiji?

Najvažnije je napomenuti da Zagrebačka županija već niz godina bilježi gospodarski rast i to brži od drugih županija. Prema podacima za prošlu godinu nalazimo se odmah iza Zadarske županije, koja je imala 5%-tni porast u prošloj godini. Dakako, ne treba uspoređivati ulaganja države u te dvije županije, jer je to nesuporedivo i njihov rast je rezultat upravo tog ulaganja. Međutim, držim da su i naše kontinentalne županije zaslužile daleko veća ulaganja, jer kad bi u Zagrebačku županiju bilo toliko uloženo, mi bismo bili daleko naprijed. Pritom mislim i na turistički i na gospodarski segment. Inače, prihod naše županije raste iz godine u godinu, a u 2005. godini zabilježen je porast od gotovo 26%. Taj podatak govori o dvjema činjenicama: porastao je broj zaposlenih, a porasle su i plaće zaposlenih. I jedan i drugi podatak su kvalitetni, jer nam pokazuju da smo kroz naše projekte, programe i uvjete općenito stvorili i omogućili pozitivno gospodarsko okruženje. S druge strane, ovi podaci pokazuju da je efikasnost naših tvrtki porasla, jer je temeljem toga porastao i porez na dobit pa je tako i prihod županije s te pozicije porastao za 5 milijuna kuna, što je porast od gotovo 33%. Kroz anketu koju smo proveli među našim gospodarskim subjektima, čak 90% njih očekuje da će zadržati isti ili čak povećati broj zaposlenih, a s druge strane, kroz tu anketu gotovo isti postotak ispitanih ocjenjuje rad županijske uprave dobrim. To znači da idemo u pravom smjeru i da donosimo prave mjere. Nama to predstavlja još veći izazov.

Koje proizvodne grane su najpropulzivnije i u čemu su temelji županijskog gospodarstva?

Moram reći da je najuspješniji prvenstveno zapadni dio Zagrebačke županije. Dakle, tu spadaju Samobor, Jaska, Sveta Nedelja i Zaprešić, što se vidi i prema prihodima ovih lokalnih samouprava, koje također bilježe rast. Pogotovo je tu velik skok u prihodima Općine Sveta Nedelja, koja je po tom rastu jača čak i od nekih gradova. U posljednjih nekoliko godina je, što se gospodarskih grana tiče, nažalost, prevagnula trgovina. U trgovini je i najviše zaposlenih, čak oko 20000 ljudi. Taj podatak je na neki način zabrinjavajući utoliko što ne pridonosi našoj težnji da deficit uvoza i izvoza robe u našoj županiji pretvorimo u suficit, odnosno da stvorimo uvjete povećanja proizvodnje prema izvozu, što znači i otvaranje radnih mjesta u proizvodnji. Od ostalih branši jake su metalna, prerađivačka i poljoprivreda, ali trgovina je ta koja prednjači.

Kakvo je stanje u poljoprivredi? Znamo da nismo Slavonija, ali u nekim dijelovima županije imamo razvijenu poljoprivredu.

O poljoprivredi nije lako govoriti, bilo dobro ili loše, jer to je onaj vid proizvodnje koji bi zaista trebao biti planski definiran i organiziran. Pogotovo stoga što poljoprivreda u europskim zemljama nije prepuštena stihiji, niti je prepuštena globalnom tržištu. Europske države dugoročno planiraju svoju poljoprivrednu proizvodnju te definiraju količine i cijene. Nama predstoji prije svega organiziranje poljoprivrednih proizvođača, vjerojatno kroz zadruge ili sličan vid organiziranja kao što je to i u Europi, bez obzira što naziv zadruga nosi sa sobom određene konotacije iz bivše države. Dakle, od države treba očekivati zakonsku regulativu i da resorno ministarstvo napravi realne planove koje može prenijeti na jedinice lokalne samouprave. Najveći problem je što zemlja nije u funkciji i tu treba mijenjati stvari ne samo s pozicije izvršitelja, dakle županije, već i zakonsku regulativu. Zemljište ne smije i ne može biti predmet trgovine, već predmet upotrebe ili korištenja. Smatram da je zemlja prirodno blago, a time prirodni resurs i prirodni monopol kojim država, a i županije kao jedinice regionalne samouprave, moraju upravljati. Dakle, predstoji nam prije svega stvaranje "zemljišne banke", okrupnjavanje poljoprivredne proizvodnje i stvaranje uvjeta da poljoprivredni proizvođači zaista to i postanu, da se bave poljoprivredom i da od toga mogu živjeti kao i svi ostali. To se ostvaruje prije svega državnim i županijskim poticajima, ali i kroz ulaganja u infrastrukturu kako bi se poljoprivredna zemljišta privela svrsi. U tom dijelu se očekuje korak naprijed.

Upravo od te poljoprivrede se kao finalni proizvodi očekuju robne marke. Zagrebačka županija dosta ulaže i puno radi na tim projektima. Čime se sve možemo pohvaliti?

Uvijek je puno lakše se odrediti prema onome što bi mi htjeli, a puno je zapravo teže taj isti proizvod stvoriti. Dakle, lako je odrediti brand, ali je teško stvoriti proizvođača i plasirati ga na zahtjevno tržište. Izuzetno smo zadovoljni Samoborskom salamom, koja, unatoč tome što je vjerojatno jedna od najskupljih salama koje se nude, izvanredno dobro kotira i prodaje se na tržištu. Očito je da kontinuirana kvaliteta i standard proizvodnje, bez padova i oscilacija, imaju svoje tržište i kupce. Tu je i naš polusuhi sir Dragec, koji je također našao svoje tržište. To su nam dva najjača proizvoda i sada će, osim u Mercatorovim centrima, ići i u manje trgovine. Uz ovakve proizvode i oko njih vežu se i proizvođači. Slijedom povećanja potražnje širi se i proizvodnja, a njihova proizvodnja uzrokuje čitav lanac, od uzgoja mesa, zatim ratarstva, bez kojeg pak nema obrade zemlje, a tek onda je tu krajnji proizvođač. Taj lanac već samo za ova dva proizvoda dugoročno definira odnose i proizvodnju u poljoprivredi, što je jako važno. Neki naši uzgajivači svinja direktno su vezani uz proizvodnju Samoborske salame, dakle, oni znaju da su dio tog procesa koji iziskuje i određenu kvalitetu. To vam je slično kao i u auto-industriji. Kvalitetni dijelovi daju i kvalitetan automobil. Tu svi imaju koristi. Takva ciljana proizvodnja daje i najbolje rezultate. Slijedi nam ista priča oko vina, stvaranje marke, okupljanje vinara i vinogradara. Jer, ne mora svatko tko je proizvođač grožđa i ima vinograd biti i vinar. Možda se to nekome i neće dopasti, ali mi moramo okrupniti proizvodnju i naši sadašnji mali proizvođači će morati odlučiti što će raditi.

Što je s brdsko-planinskim područjima županije? Posebno nas zanima Žumberak, kojem svi, barem načelno, žele povratak života.

Županija daje puno novaca u vidu poticaja, a jedna od posebnih kategorija su i poticaji upravo za brdsko-planinska područja, u koja spada i Žumberak. Najveći iznos subvencije koju korisnik gosišnje može ostvariti je 100.000 kuna. To nisu zanemariva sredstva, a brdska područja, kao što je Žumberak, ostvaruju i 50% uvećane subvencije. To je samo jedan vid stimulacije. Po meni je daleko važniji vid stimulacije tih poljoprivrednika u dobroj dugoročnoj organizaciji i definiranju njihove proizvodnje. Ovih dana imamo dodatni problem raskinutih ugovora prijevoznika mlijeka Lure i proizvođača mlijeka sa Žumberka, jer su te količine mlijeka jednostavno premale. Tu se radi o ekonomskoj kategoriji koja je, nažalost, takva da svaku vrstu stimulacije i poticaja stavlja u jedan podređeni položaj. Važno je osigurati dugoročnu proizvodnju, s time da proizvođač zna što će sljedećih desetak godina raditi, što mu taj proizvod nosi i može li od toga njegova obitelj živjeti. Posebno je to teško napraviti na područjima kao što je Žumberak, jer tamo prije svega treba osigurati prisutnost žitelja, da se sačuva okoliš i prostor. Tu svakako treba sudjelovati i država s posebnim beneficijama, kao što to radi Slovenija. Naši županijski poticaji i subvencije slabo vrijede, ako ih nemate kome ponuditi i dati. Tu ne vrijede ni rasprave što treba prije - poticaje ili ljude - treba i jedno i drugo, ali usuglašeno, kontinuirano i dugoročno definirano. A danas je vrlo teško uvjeriti ljude da to možete riješiti u određenom vremenskom roku. No, jedino tako se mogu vidjeti i osjetiti pomaci.

Turizam je važan dio gospodarstva Zagrebačke županije. Što se u tom segmentu nudi zainteresiranim ulagačima i što se inače radi na razvoju turizma u županiji?

Za razvoj turizma u Zagrebačkoj županiji se samo s pozicije turističkih zajednica kroz Upravni odjel za gospodarstvo, a putem naše Turističke zajednice, koja je smještena u Preradovićevoj ulici u Zagrebu, izdvaja 4 milijuna kuna. Tu se prezentiraju i sva događanja svih turističkih zajednica županije, a ove godine se dio tih manifestacija podigao i na županijsku razinu, a neke čak i na nacionalni nivo. Pritom se radi prije svega o tradicionalnim događanjima kao što je i Samoborski fašnik, zatim Kaj su jeli naši stari, natjecanja vinara kontinentalnog dijela Hrvatske i tako dalje. Tako županija ne potiče samo turističke manifestacije, već se stvara i štih koji je vezan ne samo uz klasičan turizam, nego i uz dio proizvodnje u kojoj smo dobri. Kako se uvijek može napraviti i korak više, tako i mi radimo na tome da odredišta u našoj županiji ne budu destinacija tipa "za 4 sata" ili jedno poslijepodne, već da se posjećuju na nekoliko dana ili preko vikenda. Stoga je naš zadatak potencijalne ugostitelje u svim dijelovima županije pokušati navesti da svoje lokale pretvore u male obiteljske hotele kako bi povećali smještajne kapacitete. Sljedeći korak na kojem radimo je upravo objedinjeni program smještajnih kapaciteta malih obiteljskih hotela u županiji, kakvih vani u okolici velikih gradova ima koliko hoćete, a nadamo se da će biti gotov do kraja godine. Tu ćemo stimulirati i potencijalne ulagače, a onda cijelu priču vinskih cesti i drugih proizvođača vezati uz takve objekte i tour-operatore. Želja nam je da sadašnji pristup turizmu, u kojem agencije šalju ljude van naših destinacija, okrenemo naopako. Dakle, želimo okrenuti priču, da mi postanemo ti koji će prihvaćati turiste. Agencije moraju imati što ponuditi svakomu tko dođe u Zagreb, i to program cijele Zagrebačke županije i naše vrijednosti.

Robert Škiljan

 

Josip Jambrač, zamjenik župana Zagrebačke županije

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002