11.12.2004.

Razgovor: ZORAN RUDEŽ, proizvođač imunostimulatora na bazi brokule

Brokulu mogu uzgajati svi!

Razgovor: ZORAN RUDEŽ, proizvođač imunostimulatora na bazi brokule

Zoran Rudež, vlasnik poduzeća Pond rođen je 1943. godine u Zagrebu, u kojem se i školovao. Pohađao je gimnaziju i diplomirao na Tehnološkom fakultetu. Oženjen je, ima dvoje odrasle djece, a na putu su i unuci.

Čime ste se bavili prije osnivanja vlastitog poduzeća?

Kao kemičar radio sam u vanjskoj trgovini kao tehnički savjetnik i tehnolog za proizvode koji su se primjenjivali u kemijskoj industriji. Tako sam radio u Kemikaliji, a bio sam savjetnik i u tekstilnim industrijama, kožarskim, pa jednim dijelom i u industriji koja se bavila proizvodnjom lijekova i hrane. Tri mandata sam odradio u Pragu na klirinškom području koje je određivalo tehnologije i repromaterijale koji su se na ondašnjem jugoslavenskom području mogli nabaviti. Radilo se o otkrivanju, traženju, odabiranju i borbi za dobivanje proizvoda koji su se onda mogli dobiti za postojeće dinare. To je trajalo do 1991. godine kada je raspadom Jugoslavije došlo i do raspada tog tržišta. Tada su se i velika poduzeća poput Kemikalije ili Astre urušila gotovo preko noći, pa smo bili prisiljeni tražiti nova radna mjesta. Nije bilo zamjenskih radnih mjesta. Dio je država poslala u prisilne mirovine, ako su postojali i minimalni uvjeti, a mi ostali smo se snalazili kako smo znali i umjeli.

Kako ste se vi snašli u toj situaciji?

Bio je to težak period. Kao tehnolog bio sam uvijek zapravo vezan za proizvodnju. Ja sam bio aplikator te tehnologije ili repromaterijala, koje sam dobro poznavao, i mogao sam i sam naći rješenja s područja proizvodnje. Pratio sam probleme s kojima se nosila sama proizvodnja, teškoće s uvozom osnovnih sirovina, deviznim i klirinškim problemima. Razmišljao sam kako da nađem što više domaćih sirovina koje bi ugradio u neki proizvod koji bi imao izvoznu vrijednost. Tu je bio moj motiv.

Na koje proizvode ste se najprije orijentirali?

Znao sam da ja ne mogu proizvoditi telefone ili bicikle, ali sam znao da imamo bogati zemljišni fond na ovom području i koji je k tome relativno ekološki dobro sačuvan. Ta proizvodnja je isto tako bila daleko od velike i proširene upotrebe pesticida i herbicida, pa se mogao naći prostor za čiste povrtnice koje bi dalje služile kao osnova za neki proizvod. Istraživao sam što bi se tu moglo učiniti i odlučio sam se za prerađivanje povrtnica za koje je dokazano da u sebi imaju bioaktivne materije koje mogu pomagati u određenim zdravstvenim tegobama. Dakle, odlučio sam se za proizvodnju dijetetskih pripravaka na bazi domaćih povrtnica i ostalog domaćeg bilja, ali i nekih plodova koji su također korisni u tom smislu.

Za početak je dobro imati ideju, ali kako je bilo s novcima? S kakvim ste kapitalom raspolagali?

Nisam ni od koga tražio ništa. U početku nisam mogao naći sredstva za proizvodnju koju sam zamislio. Mogao sam raditi individualno i htio sam provjeriti koliko mogu sam uspjeti. Trebalo je svaki proizvod proučiti i pronaći način kako da se on najoptimalnije može napraviti, a onda i vidjeti mogu li priskrbiti tu tehnologiju koja je potrebna da se oni naprave. U jednom dijelu svojih želja sam uspio, a s obzirom na stečeno iskustvo nisam radio puno pogrešaka i mogao sam se jasno orijentirati u smislu onoga što želim. Znao sam gdje i koju pomoć trebam tražiti, bilo u literaturi, bilo u sredstvima rada koje sam mogao prilagoditi svojim potrebama. Drugim riječima, najveći i zapravo najskuplji ulog u tu moju novu firmu su bili moje veliko radno iskustvo i vizija koju sam imao i mogao temeljem akumuliranog znanja i primijeniti. Dakle, moj osnovni kapital je bio znanje.

Kako ste došli u Samobor?

Tražeći mjesto gdje bih ostvario tu proizvodnju, a jedno vrijeme sam bio u Zagrebu, u neko doba ukazala se prilika unutar Končara, pa sam iznajmio jednu od tih zgrada na Bobovici i tu sam polako smještao svoje strojeve, razvijao proizvodnju i tu sam ostao.

Koji su vaši osnovni proizvodi?

Prvi i glavni proizvod napravljen je na bazi brokule. To je moja osnovna sirovina. U posebnom procesu prerade iz brokule se izdvajaju njezine bioaktivne materije koje mogu znatno utjecati i pomoći kod nekih oboljenja. Tu se prvenstveno radi o tumornim oboljenjima, a te bioaktivne tvari koje sadrži brokula danas su tema čitave jedne nauke koja se bavi brokulom kao jednim fenomenom koji u sebi sadrži te prirodne imunostimulatore. S obzirom na današnji suvremeni način života ti sastojci apsolutno pomažu da organizam izdrži napore koje ima i da se održi stanje zdravog statusa samog organizma.

Možete li posebno izdvojiti neke bolesti?

Brokolin je imunostimulator, dakle govorimo o samom imunitetu organizma, koji je odgovoran za cijeli niz bolesti, a posebice tumore, za koje znamo da često završavaju lošim ishodom. Liječenje tumornih bolesti je vrlo skupo i neizvjesno. Tu je Brokolin pokazao izrazitu učinkovitost, pa su se i oficijelni medicinski krugovi zainteresirali za njegovu primjenu u liječenju. On je ispitan i kod nas na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, a ispitan je i na jednom vrlo jakom imunološkom institutu u Mainzu. Sva istraživanja su pokazala da Brokolin izuzetno podiže imunološki status organizma i kao takav je prihvaćen ne samo u Hrvatskoj, nego i vani. Dakle, Brokolin se i izvozi. Ono što nas je jako iznenadilo u tom cijelom nizu ispitivanja Brokolina je to da, osim što pomaže već tijekom bolesti, on pomaže i cijeloj populaciji koja nije prividno bolesna, ali su pušači i promjene u organizmu koje se događaju uslijed pušenja umanjuju se do čak i više od 70%. Dakle, on izravno pomaže pušačima da umanje posljedice trovanja nikotinom. To je fenomen koji je ispitan i dokazan.

Gdje nabavljate sirovine? Surađujete i sa samoborskom Zadrugom branitelja.

Postoji velik interes za Brokolin, pa sam tražio kooperante koji bi radili za mene. Obzirom da je tehnologija proizvodnje takva da se sirovina prerađuje isti dan, u roku od 24 sata, moji kooperanti ne bi smjeli biti udaljeni od našeg pogona za preradu više od trideset kilometara. Sve ono što je dalje povećava rizik da sirovina ne dođe do nas pravovremeno, što direktno utječe na kvalitetu, a to ne možemo dozvoliti. Obzirom da širimo proizvodnju i brokula je stalna sirovina koja nam treba, stupio sam u kontakt s Poduzetničkim centrom u Samoboru, odnosno s Udrugom branitelja i s njima dogovorio suradnju na principu samozapošljavanja branitelja. Oni su ti kojima ja garantiram, ugovorom ili dogovorom, otkup dogovorene količine brokule po određenoj cijeni. Tu je njihova sigurnost. Osobno smatram da jedan dio populacije branitelja koja ne može naći drugi način zapošljavanja može pronaći interes u ovoj ponudi. Naravno da brokula traži nešto rada i angažmana, ali ne mislim da je to nešto jako komplicirano i ne treba visoka škola da bi se sadila brokula. Ta suradnja se i ostvaruje i nadam se da će to biti u sve većoj mjeri, a isto tako sam uvjeren da će takvo samozapošljavanje branitelja biti jedno od kvalitetnijih oblika zbrinjavanja te populacije kao korisnih članova društva. Nadam se da će u idućem razdoblju ta suradnja poprimiti razmjere za koje smatram da će u najmanju ruku biti značajni.

Imate li dosta sirovine?

Do sada se nije dogodilo da nema brokule. U jednom trenutku interes ljudi da sade brokulu za naše poduzeće bio je veći od naših potreba. Međutim, radi se o nečem drugom. Smatram da moja proizvodnja i sam način proizvodnje omogućuje upravo braniteljima da ostvare i svoje neke mogućnosti. Kao poduzetnik nisam za to da se bilo koga preferira, jer tržište određuje i našu proizvodnju, ali sam spreman poduprijeti njihovo samozapošljavanje, jer tu je i moj interes.

Koliko imate zaposlenih i kakve su perspektive?

Sada imamo 11 zaposlenih. Sama proizvodnja je, da tako kažem, prilično funkcionalna i tako organizirana i automatizirana da maksimalno koristimo ljudske resurse u onom drugom smislu. Brokolin ima sve više pristaša kao terapeutik, pa ćemo u budućnosti, prema svemu sudeći, morati širiti proizvodnju, a samim time ćemo trebati otvarati i nova radna mjesta. Naša radna snaga je lokalna, dakle s područja Samobora i okolice. U zapošljavanju preferiramo upravo ljude s ovog područja, jer blizina stanovanja naših zaposlenika nama na neki način osigurava i nesmetanu proizvodnju.

Robert Škiljan

 

ZAŠTO VOLIM SAMOBOR - BORIS LEINER, bubnjar i kipar

Razgovor: ZORAN RUDEŽ, proizvođač imunostimulatora na bazi brokule

Razgovor: KSENIJA GABRIŠA, predsjednica Turističke zajednice Općine Sveta Nedelja

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002