08.07.2004.

Katarina Gerbl, voditeljica Županijskog centra za suzbijanje zloporabe droga

Droga stagnira – alkoholizam u porastu!

Katarina Gerbl, voditeljica Županijskog centra za suzbijanje zloporabe droga

U Samoboru je u Hotelu Lavica 28. lipnja povodom Dana borbe protiv droge i Godine obitelji održan seminar o mogućnostima i oblicima djelovanja na suzbijanju zloporabe opojnih droga. Inicijator ovog seminara je bio Županijski centar za suzbijanje zloporabe droga, koji je prije godinu dana osnovan pri Domu zdravlja Samobor, a čija je voditeljica Katarina Gerbl. Na seminaru su sudjelovali stručnjaci iz područja kriminalistike, sociologije, pedagogije i medicine, te predstavnici županijskih centara za socijalni rad, a prisutan je bio i Dubravko Klarić, član Međunarodnog udruženja za suzbijanje droga i stručni suradnik i predavač na Policijskoj akademiji. Na tom skupu određeni su najvažniji zadaci u suzbijanju zloporabe droga i određene daljnje smjernice u edukaciji određenih dijelova populacije.

Spomenuti skup bio je povod za razgovor s gđom. Gerbl.

Kako je došlo do organizacije skupa u Lavici?

Na zadnjem sastanku Povjerenstva predložila sam da, osim obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv ovisnosti, aktiviramo i to Povjerenstvo koje je osnovano prošle godine. Naime, radi se o tome da smo u kratkom roku promijenili dva predsjednika, a i sami članovi, kojih je 11, teško se uspijevaju sastati. Nama je, kao centru koji je na županijskoj razini, najvažnije da prije svega snimimo situaciju i da počenemo djelovati. Stoga smo pozvali ljude iz svih područnih centara koji se bave maloljetničkom delikvencijom, borbom protiv ovisnosti i zloporabe droga, da nam iznesu probleme s kojima se suočavaju u svom radu. Isto tako pozvali smo i savjetovališta koja sada postoje i rade pri organizacijama Crvenog križa u Županiji da iznesu svoja iskustva. Takva savjetovališta za sada postoje u Zaprešiću, Velikoj Gorici, Ivanić Gradu, a tu je i naš centar u Samoboru. Upravo na ovom skupu dogovoreno je da se ide u osnivanje barem jednog savjetovališta u Jastrebarskom. Moj prijedlog je također bio da se uz naš postojeći centar u Samoboru, koji je centar za cijelu Županiju i za svih osam gradova, osnuju još barem dva savjetovališta za onaj istočni dio Županije, jer nam je Županija zapravo jako razvedena. Na skupu je bila i predstavnica Državnog odvjetništva, pa se razgovaralo i o mjerama nadzora i člancima zakona koji su prisutni pri izricanju kazni na sudovima, a koji se odnose uglavnom na uvjetne kazne obaveznog liječenja.

Kakvo je stanje u Županiji? Jesu li broj ovisnika i kriminala vezanog uz ovisnike u porastu?

Događaju se nove stvari. Prema novom zakonu svi ovi prije navedeni centri umrežit će se u sustav Zavoda za javno zdravstvo. Zagrebačka županija nema svoj Zavod za javno zdravstvo, već pripadamo Gradskom zavodu za javno zdravstvo, koji pokriva područje Zagreba. U svibnju je održan sastanak svih centara i županija Hrvatske na kojem se dogovaralo to umreženje, ali bi i županije i lokalne samouprave trebale, uz Ministarstvo zdravstva koje bi dalo svoja sredstva, dakle iz državnog budžeta, dijelom financirati taj projekt. Ja sada radim u tom timu koji je odredio pet problema s kojima ćemo se baviti na području naše, Zagrebačke županije. U to ulaze bolesti krvnih žila, koje su prve u svijetu na toj listi prioritetnih bolesti, zatim alergijske bolesti i još neki prioriteti, a moje područje je porast pijenja i alkoholizam kod mladih. Ja sam se fokusirala na to, a Istarska i Splitska županija su već napravile neka istraživanja, pa je iz tih rezultata vidljivo da, od onoga što mi registriramo, konzumacija droge pada ili je na dosadašnjoj razini, ali je velik porast konzumacije alkohola kod mladih. Tu se posebno ističe pivarska industrija i njihovi proizvodi koji su dostupni apsolutno svima. Županije su u zadnjih nekoliko godina puno računa vodile o drogi i nekako se to sredilo, ali alkoholizam je očito društveno priznat, tu su reklame i sve ostalo, pa se zaista teško boriti protiv toga. Mlade se u tom smislu potiče da piju i puše, dok se za drogu zna da je zabranjena.

Jasno nam je svima da ne možemo govoriti o potpunom iskorijenjivanju ovisnosti i, što se toga tiče, a prema vjerodostojnim podacima, držimo nekakav prosjek, i svjetski i europski. Najnovije izvješće Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo upravo to pokazuje, ne odskačemo od prosjeka.

R.Š.

 

Razgovor: Miroslav Burić, pročelnik Zagrebačke županije za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu

Katarina Gerbl, voditeljica Županijskog centra za suzbijanje zloporabe droga

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002