25.03.2004.

Razgovor: Tomislav Masten, novi – stari predsjednik samoborskog HDZ-a

Koalicija vodi Samobor u propast!

Razgovor: Tomislav Masten, novi – stari predsjednik samoborskog HDZ-a

Gradski vijećnik Tomislav Masten po drugi je put zaredom izabran za predsjednika Gradske organizacije HDZ-a. S tim mladim i ambicioznim političarom, koji je na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima bio korak od ulaska u Hrvatski sabor, razgovarali smo o stanju u Gradu Samoboru i nekim aktualnim hrvatskim temama.

Gospodine Masten, ponovo ste izabrani za predsjednika Gradske organizacije HDZ-a. Što možemo očekivati od vaše stranke i vas osobno tijekom ovog mandata?

Prioriteti će svakako biti vezani za predstojeće lokalne izbore koji će se održati najkasnije u svibnju iduće godine, a možda i ranije. Potrebno je intenzivirati stranački rad kako bi 29 ogranaka HDZ-a funkcioniralo dobro. Što se tiče rada same Gradske organizacije, tu počinjemo definirati konture predizbornog programa kako bi stvorili preduvjete za kvalitetan rad u mandatnom razdoblju 2005.-2009. godine.

Što najviše zamjerate aktualnoj vladajućoj koaliciji i što biste promijenili da ste na vlasti u Samoboru?

Prvi i osnovni zadatak je rekonstrukcija gradske uprave, gdje ćemo upotrijebiti potpuno drukčiji pristup od onoga koji ima aktualna gradska koalicija. Radom u gradskoj upravi nikako nismo zadovoljni, smatramo da tamo radi velik broj nekompetentnih ljudi, neki su čak i na čelnim mjestima, a naš će kriterij prije svega biti znanje, kompetencija i stručnost. Po prvi ćemo put u ovom Gradu napraviti razliku između Gradskog poglavarstva kao političkog tijela i gradskih službi kao stručnog tijela. Svjedoci smo danas da su na čelu pojedinih resora nekompetentni ljudi, a mi ćemo na te funkcije stavljati osobe za koje neće biti uvjet da su članovi naše stranke. Kvalitetna gradska uprava je preduvjet za promjene koje želimo napraviti.

Također želimo napraviti selekciju programa. U Samoboru je strategijom razvoja potpisan velik broj programa, ali je upitna njihova izvedivost. Primjerice, planira se izgradnja športske dvorane u iznosu od 30 milijuna kuna, a taj iznos naš proračun nikako ne može podnijeti. Ako ćemo od strane građana dobiti povjerenje, svakako ćemo zaustaviti megalomanska zaduženja koja provodi vladajuća koalicija i koja će Samobor odvesti u propast. Samobor je već zadužen preko 55 milijuna kuna i daljnja bi zaduživanja bila kobna. Ovdje bih istaknuo i radnu zonu koja se realizira suprotno razvojnoj strategiji Grada. Mi ćemo se opredijeliti za strategiju otkupa zemljišta u vlasništvo Grada Samobora, a zatim ga raspodijeliti po parcelama. Imam informacije i da pojedinci u gradskoj upravi zloporabe svoj položaj s obzirom da znaju kuda će buduće prometnice prolaziti.

Treći segment našeg četverogodišnjeg programa su male komunalne akcije koje ćemo organizirati u suradnji s mjesnim odborima. Mislim da imamo realan program koji ćemo u što većoj mjeri pokušati izvršiti.

Što biste učinili po pitanju problematičnih gradskih poduzeća kao što su Energo metan i Poduzetnički centar?

Da bih vam mogao odgovoriti na to pitanje, trebao bih posjedovati informaciju. Žalosno je što ja, kao ni ostali gradski vijećnici, nemam uvid u to što se u tim poduzećima događa. Što se tiče Poduzetničkog centra, imali smo informacije o krađama, zloporabama funkcija i ovlasti od strane bivšega direktora, da bi sada te priče bile sve tiše. Mislim da su ovdje stvari ipak prilično jasne. Željko Koščica je izmjenama Statuta dobio mogućnost da ponovo postane dogradonačelnik, a trebalo je pronaći mjesto za Petra Radovanića koji mu je čuvao mjesto. Što se tiče Energo metana, ni tu nemamo pravih informacija, osim što je član Poglavarstva Antun Dubravko Filipec na sjednicama Gradskog vijeća javno govorio o kriminalu, krađi i naplaćenim računima za neizvedene radove i sličnim malverzacijama u okviru te tvrtke. Dok ne dobijem pravu informaciju, teško mi je reći što bismo učinili. Ono što znamo je da su dugovi Energo metana oko 30 milijuna kuna, a kako su dugovi nastali, to biste morali pitati gospodina Filipca.

Često govorite da je status Samobora unutar Zagrebačke županije vrlo loš. Budete li u prilici, kako ga namjeravate popraviti?

Da je status Samobora u Zagrebačkoj županiji loš, to je činjenica. Ne slažem se s odlukom Županijskog poglavarstva prema kojoj jedinice lokalne samouprave koje nemaju uveden prirez, nemaju pravo na dotacije iz županijskog proračuna. Od županije ne dobivamo ni 50 posto onoga što bismo trebali dobivati, iako sam mišljenja da tu nije zakinut samo Samobor, već kompletni zapadni dio Županije. No, tu snose odgovornost i samoborski članovi Županijskog poglavarstva koji se nisu znali izboriti za interese Grada.

Bili ste 12. na listi HDZ-a u sedmoj izbornoj jedinici i vrlo blizu ulaska u Hrvatski sabor. Kako vidite dosadašnju vladavinu HDZ-a?

Imao sam veliku čast da budem dio projekta Pokrenimo Hrvatsku u kojem je ostvaren temeljni cilj, a to je da dr. Ivo Sanader postane premijer. Zadovoljan sam dosadašnjim radom, s obzirom da je zatečeno stanje bilo vrlo loše. Mislim da je vidljivo da nisu bili u pravu oni koji su tvrdili da će HDZ odvesti zemlju u izolaciju, jer je danas međunarodna pozicija Hrvatske bolja nego prije četiri mjeseca. Treba imati na umu da je proračun za 2004. godinu napravljen po parametrima koje je dobrim dijelom uvjetovala i prethodna Vlada i da će tek Proračun za 2005. godinu biti odraz HDZ-ove strategije.

Jesu li predizborna obećanja umirovljenicima i nacionalnim manjinama ipak bila preambiciozna? Bilo je najavljeno da će umirovljenici prestati plaćati TV pretplatu, pa to nije ostvareno. Što je uzrok tome?

Kada smo s HSU-om kao koalicijskim partnerom potpisali sporazum, odlučeno je da se dodatak od 100 kuna zajedno sa šest posto uključi u osnovicu mirovina. Mislim da je to rješenje za umirovljenike mnogo bolje nego što bi bilo eventualno neplaćanje pretplate. Što se nacionalnih manjina tiče, mislim da one mogu biti zadovoljne ovom Vladom, što se vidi i iz njihovih izjava. Iskreno, mislim da manjine u Hrvatskoj imaju bolji status od manjina u mnogim zapadnoeuropskim zemljama.

Jedan od najvažnijih faktora hrvatskog uključenja u europske integracije je odnos s međunarodnim sudom u Haagu. Da ste u mogućnosti, biste li izručili generala Antu Gotovinu koji je u bijegu?

Mislim da je to pitanje za više državne instance. Postoji Ustavni zakon koji uređuje hrvatske odnose s haškim sudom i koji treba poštivati. Ja nemam ingerencije da o tome govorim i prepustio bih to ljudima zaduženim za odnose s Haagom.

Nije li licemjerno od HDZ-a što je napadao bivšu vlast za suradnju s Haagom i čak, prema riječima Mirka Čondića, organizirao prosvjede, a sada provodi istu politiku?

Kao prvo, to što govori Mirko Čondić ne bih uzimao kao relevantnu informaciju već kao izjavu za dnevno – političke svrhe. Organiziranog prosvjeda od strane HDZ-a nije bilo, iako su neki naši članovi bili njihovim sudionicima. Generali Markač i Čermak su dragovoljno otišli u Haag želeći dokazati svoju nevinost i oslobodilački karakter Domovinskog rata. Ono što smo mi zamjerali Račanovoj Vladi je to što nije pomogla haškim osumnjičenicima na način na koji je mogla.

Možda da drukčije formuliram pitanje. Da li bi HDZ imao jednake probleme kao i prethodna Vlada da su generali Markač i Čermak odbili dragovoljno otići u Haag, kao što je bio slučaj s generalom Bobetkom?

Mislim da je jedan od važnijih razloga njihova dragovoljna odlaska u Haag bila upravo činjenica što im je ova Vlada omogućila svu moguću zaštitu, a sumnjam da je to bio slučaj s Račanovom koalicijskom Vladom.

Mladen Sirovica

 

Razgovor: Mladen Guliš, novi predsjednik samoborskog HNS-a

Razgovor: Tomislav Masten, novi – stari predsjednik samoborskog HDZ-a

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002