22.01.2010.

Putopisno predavanje o Jordanu

O Petri koja je nestala

Putopisno predavanje o Jordanu

Već smo na prvom ovogodišnjem programu Gradske knjižnice Samobor otputovali u daleki Jordan. Iako loša reputacija Bliskog istoka često povlači za sobom i Jordan, naši su nas gosti uvjerili u suprotno. Naš sugrađanin Željko Lucarić je, kao član Planinarskog društva Naftaplin, u proljeće prošle godine boravio u Jordanu. Uz tradicionalne turističke ture također se našlo vremena za planinarenje, a fotografije koje su ostale kao uspomena s putovanja poslužile su kao odličan materijal za jednosatno putopisno predavanje.

Najveća turistička atrakcija Jordana je Petra, drevni grad u stijeni. Riječ je o gradu starom najmanje 2500 godina, koji je bio prijestolnica carstva Nabatejaca, pustinjskog arapskog plemena porijeklom iz Jemena i Saudijske Arabije, sve do propasti 106. godine Nove ere. U sljedećim stoljećima, Petra je nestala sa svih karata i postojala je samo u legendama. Grad je ponovno otkrio švicarski avanturist Johann Burckhardt u 19. stoljeću i danas je pod zaštitom UNESCO-a.

Zanimljivo predavanje poslušali su većinom samoborski planinari, a najavljeno je i sljedeće odredište, koje u ožujku ove godine putevima Biblije vodi do Izraela.

 
22.01.2010.

U zagrebačkom HNK premijerno izvedeni Bjesovi, F.M. Dostojevskog

Pravi politički krimić

U zagrebačkom HNK premijerno izvedeni Bjesovi, F.M. Dostojevskog

Predstava Bjesovi, nastala prema istoimenom romanu ruskog pisca Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, prva je ovogodišnja premijera u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu. Režiju potpisuje poljski redatelj Janusz Kica, koji je naglasio da je zagrebačke Bjesove postavio prema orginalu, ali i prema adaptaciji koju je napravio Albert Camus, koji je adaptirao Bjesove u dramski tekst Opsjednuti 1959., a poljski redatelj Andrzej Wajda 1988. po tom je predlošku snimio film Biesy.

Možda su i četiri autorska pogleda uvjetovala da je trajanje predstave četverosatno. Prikazan je život malog provincijskog ruskog gradića, u kojem se neprestano isprepliću scene ljubavne priče, sudbine i pravi politički krimić o ranim buntovnim idejama socijalista i anarhista koji žele srušiti režim tadašnje Rusije. S jedne strane prikazan je utjecaj ljevičarske misli i revolucionarnih tendencija, a s druge strane konzervativna strujanja, koja sredina želi prevazići.

Mnoštvo je likova koji mahnitaju svaki sa svojim "bjesovima" i "demonima", a sve to u puno navrata na rubu pameti, što se ponekad pretvori u grotesku i gegove, koji su izmamili i smijeh.

Mnogobrojna glumačka ekipa zagrebačkog HNK uspješno se suočila sa zahtjevnim tekstom i vremenskim trajanjem. Franjo Kuhar, Zvonimir Zoričić, Branka Cvitković, Bojan Navojec, Milan Pleština, Alma Prica, Goran Grgić, Ljubomir Kerekeš i drugi ispraćeni su dugotrajnim pljeskom i ovacijama na premijeri.

Scenografija održava simboliku kruga i vječite promjene, kostimi su tipično ruski, dok je glazba suvremena i daje predstavi odmak od prostora i vremena. Gledatelji moraju biti pripremljeni na zahtjevnost teksta i trajanje Bjesova.

Rajka Križanac

 

Putopisno predavanje o Jordanu

U zagrebačkom HNK premijerno izvedeni Bjesovi, F.M. Dostojevskog

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002