Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

Kroji li se na crkvenom planu nešto novo?

Vrijeme mijena

Dok se u našoj dragoj domovini još uvijek uz nacionalna krvna zrnca prebrojavaju i ona koja bi morala pokazati tko je pravi kršćanin, a pogotovo katolik, na globalnom unutarcrkvenom planu odigravaju se velike, gotovo epohalne promjene. Dvojica predvodnika najvećih kršćanskih denominacija, katolika, papa Benedikt XVI. i carigradski, prvi među jednakim pravoslavnim patrijarsima, Bartolomej I., u nekadašnjem Novom Rimu pokazuju svu Kristovu širinu. Obojica nadmašiše svojim susretom kršćansku dimenziju te pokrenuše cijelu lepezu Abrahamove širine. Papin odlazak i molitva u džamiji te prisni susret s prvim rabinom u Carigradu, učiniše od početnog, gotovo neprijateljskog, držanja cjelokupne turske javnosti prema Benediktu XVI., općeprihvaćenog i dragog gosta.

Ako pokušamo analizirati ulogu rimskog biskupa kao Petrova nasljednika, kroz povijest vidimo da je ekleziologija Euzebija Cezarejskog i kasnije svetog Augustina preko politike Pipina Malog stvaranjem Papinske države, gledajući s današnje povijesne distance, na cjelokupni crkveni život ostavila teške posljedice na globalnom planu u dugim stoljećima, a posebno u međusobnim odnosima s ostala četiri stara patrijarhata (Jeruzalemski, Aleksandrijski, Antiohijski i Carigradski). Morale su u Europi doći građanske revolucije koje su dokinule tron, ali i politički oslobodile ulogu oltara. Tako je dokinuta i Papinska država koja se previše dugo bavila sama sobom. Nakon kratkog samoizolacijskog bojkota (unutarnjeg crkvenog preustroja vatikanske birokracije) i uz velika protivljenja okoštalih struktura zauzet je izvorniji Kristov pristup drugim crkvama, ali i prema cijelom svijetu.

Ono što je stoljećima bilo nezamislivo, u nekoliko desetljeća je pomaknuto. Usuđujem se tvrditi da je Duh Sveti kroz sva društvena previranja pomaknuo i raspršio teško breme predrasuda, umjetno stvorenih stereotipa, previše zlopamćenja i teške netolerancije. Taj zloćudni čir na tijelu Crkve morao je konačno jednom puknuti da bi sva nečista krv i nataloženi gnoj počeo isticati iz zdravog tijela Crkve. Budimo pošteni: istjecanje tog gnojnog čira iz tijela Crkve ne ide baš lagano, pogotovo tamo gdje se susreću dvije denominacije koje su desetljećima uz podršku političara iskorištavane u međusobnim krvavim razračunavanjima, kao što je slučaj u Hrvatskoj. Sve je to bolno, ali ako su mogli krenuti pape Pavao VI., Ivan Pavao II., Benedikt XVI., patrijarsi Atenagora i Barolomej, onda možemo i mi. Možda ne tako brzo, ali kretati se moramo početi, ako se želimo zvati Isusovim učenicima i prijateljima.

Susret u Carigradu pokazao je koliko je crkva Kristova u sebi bogata, ako se oslobodi povijesnog balasta. Sveta liturgija (carigradska) i sveta misa (latinska), svaka sa svojim specifičnostima, različitim pjevanjem na nekoliko jezika, obrednim, teološkim i liturgijskim izričajima, stvorile su dojam prvih Jeruzalemskih Duhova kada su ljudi raznih jezika i kultura razumjeli apostole. Iz svega toga vidjelo se da je u glavnim akterima susreta "gorjelo srce". Svatko tko je želio, a ima satelitsku antenu, sve to je mogao pratiti u direktnim prijenosima. Naše nacionalne televizije u svojim informativnim programima ovim povijesnim događajima dadoše čak nekoliko sekundi. Očito naši "veliki katolici" koji kroje televizijski program još žive u nekim dalekim vremenima dok su crkve bile oštro konfrontirane ili su očekivali škandal sukoba ili, nedaj Bože, atentata. Onda bi to bila udarna vijest, ali kada je sve prošlo mirno i dostojanstveno - onda vam za kaznu ne damo naš televizijski prostor. Odlazak pape Benedikta XVI. u središnju carigradsku džamiju i njegova molitva u njoj, okrenutog prema Meki, pozitivno je promijenila cjelokupno javno negativno tursko mišljenje u pozitivnom smjeru. Isto tako, pozitivan odjek imao je i susret s glavnim carigradskim rabinom. Svi ti događaji nameću misao kako je nedavnim susretima možda dugoročno sklopljena "tiha abrahamistička alijansa" sa svojim životno važnim energentima (vodom i naftom) protiv nadolazeće demografske ekspanzije istočnog dijela Azije.

Konačno, bilo bi vrijeme da svi zajedno shvatimo da je Duh Sveti počeo jače puhati, jer tri važne godišnjice kršćanstva su pred nama i do nekih bitnih pomaka će sigurno morati doći. Velik dio kršćana 2013. godine proslavit će Milanski edikt, kada je car Konstantin dao slobodu kršćanima i prekinuo trostoljetne progone. Približava se i dvije tisućita godina od smrti i uskrsnuća Gospodina Isusa Krista (2o33.). A 2054. godine konačno, nakon tisuću godina, morao bi se završiti milenijski raskol između Carigrada i Rima.

Da sve ne bi bilo tako idilično, nad životom i vodstvom Crkve nadvili su se teški oblaci s problemima Crkve u Africi. Tamo sve više raste otpor dosadašnjim modelima funkcioniranja centralizirane uprave. Dosadašnjim strukturama nije lako ni u Južnoj Americi, tradicionalno jakom uporištu tradicionalističkog katoličanstva. Na izborima pobjeđuju političke opcije koje zastupaju socijalna pitanja protiv susjednog američkog krupnog kapitala, a time i imperijalističkih težnji. Važnu ulogu igra teologija oslobođenja, na koju se u Vatikanu baš ne gleda blagonaklono.

Rekao bi poznati poljski pisac Sienkiewitz: Quo vadis Ecclesia, hodie? (Kamo ideš Crkvo, danas?)

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002