Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

Razmišljanja o vukovarskoj tragediji i promišljanja o svećenicima koji su napustili službu

Celibat ostaje

Druga polovica mjeseca studenog 2006. godine u znaku je vukovarske tragedije, posjeta pape Benedikta XVI. prvoj laicističkoj muslimanskoj zemlji te početka promišljanja unutar Crkve što s nekoliko desetina tisuća svećenika koji su napustili aktivnu službu.

Petnaesta godišnjica vukovarske epopeje opet nam pred oči doziva hrabrost i odlučnost hrvatskog "malog čovjeka" u obrani svojih svetinja. Kako vrijeme sve više odmiče od tih slavnih i hrabrih dana, na vidjelo dolazi što i kamo je smjerala i što je već tada namjeravala svjetska politička burleska s tim "nepodnošljivim Hrvatima i remetilačkim elementom Balkana". Isto tako, sve očitije postaje da ni tadašnja hrvatska vrhuška, uhvaćena u mreže svjetskih moćnika, ne gleda na žrtve nekoliko desetaka tisuća ljudi izloženih stodnevnoj opsadi. S tadašnjim nametnutim embargom Hrvatskoj za nabavu oružja, neodlučnošću tadašnje hrvatske političke elite da se hrabrim vukovarskim braniteljima osigura redovita vojnička logistika i time pokaže odlučnost i nepovitljivost kičme i tako dugoročno kapitalizira stečena prednost pred svjetskim lešinarima. Kada se vidjelo da iznajmljeni vojni operateri iz srbijanskog estabilšmenta nisu uspjeli obezglaviti Hrvatsku, pristupilo se suptilnijem načinu kolonizacije. Uništavanjem bankarskog sistema, proizvodnih pogona, gubitkom radnih mjesta te do besvijesti velikom zaduživanju novčarskim svjetskim okupatorima.

Ostavili su nam da na dan okupacije Vukovara možemo komemorirati svijetle dane hrabrih branitelja i nevino ubijenih ljudi, a neokolonijalizam ima na raspolaganju ostale dane za sistematsko cicanje i porobljavanje Lijepe naše.

Krajem mjeseca rimski biskup Benedikt XVI. putuje u Tursku u posjet svom patrijarškom kolegi Bartolomeju u Carigrad i današnju Tursku. Na području današnje Turske bilo je nekada cvatuće kršćanstvo; spomenimo samo Efez, Kapadokiju, Niceju pa i sam Carigrad. Danas na tim prostorima ima tek nekoliko promila kršćana u moru Muhamedovih sljedbenika. Već više od tisuću godina traje razdor između ovih dvaju patrijarha.

Sadašnji kardinal Kasper Walter, u Vatikanu zadužen za obnovu jedinstva Crkava, nedavno je izjavio da je konačno došlo vrijeme popravka štete koju su Kristovoj Crkvi nanijela "dva nepomirljiva, stara, svađalački raspoložena čovjeka" davne 1054. godine. Sadašnji trenutak Kristove Crkve, koja je izložena mnogim izazovima, pokušava nadvladati ljudski element i konačno dopustiti Duhu Svetom da on zauzme u životu i vodstvu Crkve ono mjesto koje bi morao imati. Kao vjernici uključimo se da ovaj posjet donese tako dugo iščekivano približavanje i unutar crkveni dijalog, a s konačnim ciljem da svi budemo jedno, što je Kristova želja.

Mediji su posljednjih dana puni izvještaja iz Vatikana u kojem se navodno počelo razgovarati o crkvenoj disciplinarnoj odluci što učiniti s velikim mnoštvom svećenika koji su zbog svojih ljudskih, emotivnih i ljubavnih emocija napustili aktivnu svećeničku službu. Mnogi su ta izvješća krivo protumačili i pomislili da je vrh Crkve u Rimu raspravljao o dokinuću celibata. Rimska Crkva do daljnjega zadržava dosadašnju tisućljetnu praksu, ali na neki način želi aktivirati one koji su napustili aktivnu službu. Prema zadnjim medijskim izvješćima, jedan dio tih svećenika i u Hrvatskoj je želio određene pomake o svom statusu. Tako smo mogli saznati da se za prvu nedjelju Adventa u Samoboru priprema sastanak i osnutak Inicijativnog odbora svećenika izvan aktivne službe.

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002