Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

U cijelom pravnom vrtlogu ima nekoliko temeljnih pitanja koja se tiču samog pojmovanja prava i sudovanja

Moral, pravednost ili pravo

Nakon devedesetih godina prošlog stoljeća neprestano slušamo kako želimo živjeti u pravnoj državi. Uspostaviti poredak u kojem će se striktno provoditi zakoni, akti i normativi koje je propisalo najviše zakonodavno tijelo Hrvatske države, Hrvatski sabor. Svjedoci smo činjenice da su naši sudovi pretrpani. Parničenja su beskrajno duga. Svatko nekoga tuži. Jednom riječju, pravna država je postala virtualni pojam.

U cijelom tom pravnom vrtlogu ima nekoliko temeljnih pitanja koja se tiču samog pojmovanja prava i sudovanja. Iz dugovjeke povijesti čovječanstva znamo da su se pravni akti u velikom broju slučajeva krojili po mjeri vlastodržaca. Od Hamurabijevog zakonika, preko rimskog juridicizma, preko carskih samodržalačkih uredaba do zakonodavstva totalitarnih režima koji su bili nepravedni prema drugim rasama ili klasama. U svim tim pravnim uređenjima bilo je puno nepravde, krvi i ljudskih žrtava. Gledajući s pravnog aspekta, sve je bilo po pravnom postupku. Drugo je pitanje je li baš sve to zakonodavno i moralno. Iz današnje perspektive možemo reći da su ti pravni akti bili često puta u sebi duboko nemoralni pa time i nepravedni.

Ilustracije radi, naš gospodin Isus Krist bio je po pravničkim mjerilima osuđen po svim zakonitostima Rimskog imperija i po zakonitostima hramskog sinedrija. Da ne raščlanjujemo cijeli sudski postupak prema Isusu, kako nas izvješćuju Evanđelja, sve je bilo pravno pokriveno, ali je li bilo pravedno i moralno? Iz nedavne prošlosti imamo primjer kardinala Stepinca i njegovog sudskog procesa. Sud je funkcionirao prema svim tadašnjim pravnim uzusima koje je donijelo najviše zakonodavno tijelo tadašnje države. Ili tolike žrtve crnog ili crvenog terora - sve je bilo po zakonu, ali je li sve bilo pravedno, pošteno, a iznad svega moralno?

Suvremeni događaji u našoj domovini, kada su se događala perfidna uništavanja tisuća i tisuća ljudskih egzistencija kroz takozvanu privatizaciju - slušamo da je sve bilo po zakonu, a svatko dobronamjeran zna da je to bila programirana i sofisticirana pljačka. Svi ti zakoni imaju pravni legitimitet Hrvatskog sabora, jer je tamo bilo dovoljno ruku da se donesu potpuno nemoralni zakoni. Ozbiljni analitičari suvremene hrvatske stvarnosti zaključuju da je od tada počela erozija morala u Hrvatskoj. Više nitko nikomu ne vjeruje. Javnost je potpuno nepravedno bijesna na sudstvo da je inertno i korumpirano. Ali, suci na sudovima provode samo ono što im je zakonski određeno, makar često puta bilo to i u dubokoj suprotnosti sa sučevim moralnim načelima.

Kako iz tog vrzinog kola? Bez jasnih moralnih načela nema nam izlaza. Jer, ako će se kruto držati slova zakona, vješti fiškali uvijek će naći olakšavajuće materijale za oslobođenje i najtežih zlodjela. Ovdje se postavlja još jedno pitanje, a to je ideološko-filozofsko, utjecaj na formiranje javnog mišljenja i stvaranje novih ideologija. Vješti manipulatori uvijek će naći način da put od najluđe ideje preko medija uđe u zakonodavstvo i postane prevladavajući stav javnog života. U takvim sistemima temeljna moralna načela i pravednost često budu izbačeni na margine javnog života. Oni koji se i dalje uporno drže moralnih i etičkih načela postaju šutljiva manjina i obično trpe u savjesti teror formalnog prava, a u biti potpuno amoralnih pravnih zakona. Došli smo do totalne devalvacije morala, a inflacije nepravednih zakona. Teško je živjeti u takvoj državi.

P.S.

Koristim prostor ove kolumne za zahvalu svima onima koji su predložili, a Gradsko vijeće prihvatilo, moju kandidaturu za Nagradu Grada Samobora za životno djelo.

Prigoda je to i da sve one koje sam svjesno ili nesvjesno uvrijedio zamolim za oproštenje.

Joži Prudeusu hvala na ideji uređenja samoborske Kalvarije.

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002