Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Moderna tehnologija donosi nevjerojatan civilizacijski napredak, ali...

Facebook - iliti svijet iluzija

Svijet se razvija evolucijski kroz milijarde godina. Život na Zemlji prilagođava se polaganim promjenama ekosustava. U toj prilagodbi neke vrste uspijevaju u adaptaciji na nove uvjete, dok neke nestaju zauvijek. Osim tih sporih evolucijskih promjena i prilagodbi, postoje i one revolucijske. Kao i kod svake revolucije, promjene nastaju naglo pa je i prilagodba života znatno teža. U tim promjenama stradavaju brojne životne vrste. Tako danas među nama nisu više dinosaurusi, nekada neprikosnoveni vladari našeg planeta.

Ljudska vrsta dugotrajnim evolucijskim razvojem dolazi do današnjeg čovjeka (homo sapiens), koji se izdvaja iz životinjskog svijeta svojim civilizacijskim razvojem. U evolucijskom se smislu u vrlo kratkom vremenskom razdoblju izdvaja od ostalog živog svijeta na Zemlji svojim intelektualnim i socijalnim osobinama. Moderna tehnologija donosi nevjerojatan civilizacijski napredak. Razvojem novih tehnologija odvija se ubrzani evolucijski proces, koji zbog brzine kojom se odvija više sliči revolucijskom napretku. Živimo u doba tehnološke revolucije, koja je započela pred dvjestotinjak godina. No, zadnjih desetljeća sve više postaje jasno da je na pomolu nova revolucija – ona informatička. Danas je čovjek izložen nevjerojatnoj količini informacija. Vjerojatno u jednom danu imamo mogućnost primiti više informacija negoli naš predak tijekom čitavog života pred nekih dvjesto godina. Ubrzanjem protoka informacija nezaustavljivo se ubrzava naš život.

Nekad je brzina informacija ovisila o brzini čovjeka. Sjetimo se samo vijesti o pobjedi Atenjana nad Perzijancima 490. godine prije Krista. Vijest je stigla brzinom ljudskoga trka, nakon više sati, koliko je trebalo umornom vojniku Filipidu da pretrči udaljenost od 42 kilometra, od Maratonskog polja do Atene. Brzinu prenijete informacije o pobjedi nad nadmoćnim neprijateljem vojnik je platio životom, jer je od iscrpljenosti umro. Kasnije, vijesti su se širile brzinom konjanika koji je prenosio neku poruku od vladara do vladara. I tako sve brže i brže. Preko željeznice, telegrafa, radio i TV signala.

A danas vijesti idu brzinom informacija prenijetih internetom. U djeliću sekunde informacija (bilo ona pisana ili slikovna) dospijeva u svaki dio svijeta i dostupna je gotovo svakome. Čak i one najtajnije mogu se "skinuti" s interneta i postati dostupne onima kojima nisu namijenjene. Ljudi imaju potrebu podijeliti neku vijest s drugima. Najčešće su to prijatelji i rođaci. Sve više se informacije dijele i s virtualnim "prijateljima". Svaki trenutak želi se zabilježiti i poslati kao vijest preko svog facebooka. Gotovo da nema mlade osobe koja nema svoj facebook profil na koji stavlja brojne slike iz svog života. Postalo je to sve popularnije i među onima malo starijima. Tako nerijetko možemo vidjeti sudionike nekog događanja kako se nasmijanih lica namještaju i najčešće sami slikaju (sve popularniji selfy). Gotovo istog trenutka slika završava na njihovoj facebook stranici i dostupna je širem auditoriju.

Kakvu poruku žele time poslati? Dakako, onu o tome kako im je lijepo, kako su na nekom važnom događaju, okruženi važnim ljudima, kako su u središtu važnih zbivanja i kako su i sami važni sudionici društvenih događaja. Na taj način žele si dati na značaju, a kod onih koji gledaju te slike izazvati neku vrstu poštovanja, a u krajnjem slučaju i zavisti. Takav trenutak "slave" u stvarnosti traje jako kratko, ali ostaje dugo zabilježen na internetskim stranicama te na taj način produžava osjećaj moći, uspješnosti, svojevrsnog ugleda u društvu ili među prijateljima. Najčešće je poslana slika ili poruka tek iluzija o važnosti događaja i o tome kako netko uživa u tom trenu. Lica na tim slikama redovito su vesela, nasmijana, odišu zadovoljstvom i osjećajem moći. A je li u stvarnosti doista tako? Najčešće stvarno zbivanje nema nikakve veze s poslanom porukom. To je tek iluzija koju se želi prikazati kao stvarnost. Nakon snimljene slike i poslane internetom najčešće se ostaje usamljen, frustriran i nesretan. Sve je više iluzija o sretnom i uspješnom životu, a sve manje je taj život sretan i uspješan. Da su na snazi posve nepovoljni društveni trendovi koji dovode do frustracija i nezadovoljstava sve nam je jasnije. Mladi se nerado žene ili to čine sve kasnije. Nerado imaju djecu ili je imaju sve kasnije. Ako se i odluče na djecu, rijetke su danas obitelji s više od dvoje djece. Sve je veći udio mladih bez posla. Sve je više mladih koji napuštaju domovinu u potrazi za boljim životom. Stoga prikaz velike sreće i uspjeha postaje sve više internetska iluzija, negoli stvarnost. A stvarnost koja se ne prikazuje postaje sve mračnija i neizvjesnija.

Tehnološki napredak trebao bi čovječanstvu donijeti boljitak, ali, nažalost, to nije uvijek tako. Kamo će nas odvesti ova informatička revolucija tek ćemo vidjeti. Jer, od iluzija se ipak ne živi!

Arhiva 2017

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002