Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

Crkva živi i na drugim kontinentima

Teologija oslobođenja

Prvi krug lokalnih izbora na području naše županije i grada je gotov. Znaju se pobjednici i oni koji nisu u ovom krugu uspjeli. Jedni slave, a drugi pokušavaju analizirati gdje i na čemu su pogriješili.

Isto tako, inicijativa za referendum oko promjene hrvatskog Ustava o braku jedne žene i jednog muškarca dobila je traženi broj potpisnika. Što će od svega toga biti kada rastezljivi hrvatski pravni sustav počne odlučivati vrlo je upitno. Razlog je vrlo jednostavan. U ovom trenutku u trendu su neki novi modni hitovi koji pretendiraju ono što je nama malo starijima čudno i teže pojmljivo. Priznajem da nas nazivaju "konzervama" i da u ovom trenutku nismo moderni, ali, na duge staze, ono što je dobri Bog u Svetom Pismu dao nama ljudima, dugoročno uvijek pobjeđuje. Svim etiketiranjima nas "konzervativaca" usprkos, dugoročno ostajemo moderni i, što je najvažnije - pobjednici! Kao svećenik dužan sam čitatelje – vjernike (ali i ostale koje bi to trebalo interesirati) uputiti da o ovoj problematici pročitaju što piše apostol Pavao u poslanici Rimljanima 1,26 - 32, a o Levitskom i Ponovljenom zakonu što je propisao Mojsije strah me je uopće spomenuti.

Zahvaljujući Providnosti koja nam je podarila sadašnjeg Petrova nasljednika kao rimskog biskupa Franju, pojedina hrvatska katolička glasila (koja tematski pokrivaju intelektualno i teološki jaču grupaciju) svojim, ne baš brojnim čitateljima, donose vrlo interesantne priloge o životu, radu, ali i teološkim strujanjima u Južnoj Americi, koja se smatra ili se barem smatrala najbrojnijim katoličkim kontinentom. Na našu veliku žalost, ovdje se gotovo ništa ne zna o tome kako živi Crkva na tom turbulentnom kontinentu.

Opterećeni našim europskim, a poglavito ovdje u Lijepoj našoj mnoštvom svojih teških i gotovo neriješenih naslijeđenih teoloških i eklezioloških, a vrlo često nacionalnih i političkih problema, zabijali smo glavu u pijesak kao nojevi, ne gledajući što se u životu Crkve događa u susjedstvu, a kamoli na nekom drugom koninentu. Početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća bilo je pokušaja da se barem malo baci pogled u Južnu Ameriku, gdje su se počele događati neke nama ovdje gotovo nepojmljve stvari. Ali, svi pokušaji da se nešto više sazna o tim novim gibanjima bili su sasječeni u korijenu.

Teologija oslobođenja, koja se počela pojavljivati uslijed južnoameričkih teških problema i nepreglednih socijalnih nepravdi, bila je okarakterizirana kao neka marksističko-komunistička hereza, od koje je trebalo bježati što dalje. Jer, u ono smo vrijeme na ovim prostorima proživljavali jedan specifičan socijalizam s poluprikrivenim i primitivnim ateizirajućim režimom, pa je svaka pomisao o nekoj teologiji koja je nosila prizvuk o bilo kakvoj socijalnoj, pa bilo to i evanđeoskoj socijalnoj pravdi, karaktezirana kao režimska i anticrkvena. Tek su se ponešto i povremeno, ali uvijek pežorativno, spominjala imena nekih teologa i biskupa iz Južne Amerike.

Danas, kada smo i mi ovdje suočeni s realnošću sirovog liberalnog i brutalnog kapitalizma, a još više odlučnim ponašanjem sadašnjeg pape koji dolazi iz tamošnjeg miljea, počinjemo shvaćati što je želio dio pastoralne, teološke i hijerarhijske Crkve Južne Amerike.

Zbog ograničenog prostora želim donijeti nekoliko vrlo aktualnih i primjenjivih citata za naše sadašnje prilike.

Biskup Dom Hekder Camara reče: "Kada dajem hranu i dijelim crkvena imanja sirotinji kažu da sam svetac. Kada pitam zašto je narod siromašan, kažu da sam komunista". O korupciji kardinal Rodriguez Maradiaga kaže: "Kad je političar korumpiran i ilegalno se obogatio, mora se braniti. A kako se brani? Brani se korupcijom. Kod nas se kaže da je pravda poput zmije koja ujeda bosonoge, dok onima koji nose debele cipele ništa se ne događa".

Nepobitna je činjenica da je diktatura proletarijata, to jest vodećih ljudi u komunističkom bloku, odnijela milijune ljudskih života, među kojima je bilo i tisuće vjerskih službenika. Idealizirao se kapitalizam, činilo se da je tamo vjerskim djelatnicima "super". Podaci koji se sada iznose u javnosti o stotinama ubijenih svećenika, redovnika, biskupa, pa čak i kardinala, u južnoameričkim diktaturama koje su bile paravani svjetskog kapitala, otkrivaju stravične podatke o nemilosrdnosti i krvoločnosti onih koji su se kitili perjem čuvara kršćanskih vrijednosti pred tobožnjom komunističkom pošasti. Kako reče jedan od tamošnjih teologa: "Mafija je stvorila svoju religiju koja nikoga ne trpi uza se, ali vrlo vješto zna manipulirati hijerarhijom postojećih vjerskih institucija".

Za sada, pametnome dosta.

Arhiva 2013

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002