Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Kod nas je sve moguće pa i plaćanje zraka koji udišemo

I zrak ima svoju cijenu

Ogorčeni povećanim PDV-om, uvođenjem brojnih poreza i nastojanjima Vlade (skoro sam napisao "naše", ali se pitam bi li to bilo točno, jer mi se čini da su kod nas vlade više europske negoli naše) da uvede nove poreze (poput poreza na nekretnine), ponekada znamo prokomentirati da će doći vrijeme kada ćemo plaćati i zrak koji udišemo. Većina vjerojatno niti ne zna da zrak već plaćamo. I ja sam se nedavno neugodno iznenadio kada sam shvatio da se plaća i zrak koji stvaraju naše šume. Za sada još uvijek možemo reći da su šume naše, ali nisam siguran da će to još dugo ostati tako, jer će pod glupim izgovorom da se šume ne prodaju, već samo daju u koncesiju na barem 50 godina (jer se drugačije navodno ne isplati), biti prepuštene nemilosrdnoj eksploataciji nekom kapitalističkom nezajažljivom skotu. Tako su nas svojevremeno uvjeravali kako su vode naše najveće blago i da se toga nikada nećemo odreći. Tvrdili su da nema prodaje, jer to treba našim pokoljenjima, osobito u vremenima koja dolaze, a koja će imati za posljedicu sve veću zagađenost izvorišta voda. Pa što se dogodilo? Izvorišta su dana u koncesiju privatnim poduzetnicima koji nemilosrdno eksploatiraju duboke vodonosne slojeve. Brojni površinski izvori i vodotoci zbog toga su presušili. Dakle, ipak su nam uzeli vodu, premda je istina da je nisu prodali (jer će ona nakon isteka koncesije ostati nama na raspolaganju, tj. možemo je dalje dati nekom u iste svrhe).

A što se to sada događa sa zrakom (našim šumama)? Bude li se krenulo istim putem kao s vodama, ostat ćemo bez naših šuma koje će se prodavati kao obična sirovina, a ne drvni finalni proizvod, koji je, dakako, znatno skuplji. Vrlo jednostavno, ostat ćemo bez kvalitetnog zraka. S obzirom na to da naše šume još nisu rasprodane (podijeljene za nekoliko škuda) Vlada se sjetila da nam svima nužno treba zrak, više od vode i hrane. Pa zašto to ne i naplatiti? Vjerojatno bi se dogodila pobuna naroda da se uvede porez na zrak. Stoga se pribjeglo mirnijem, a vrlo učinkovitom rješenju. Uvedena je "naknada za korištenje općekorisnih funkcija šuma". Jedina stvarna općekorisna funkcija šuma je proizvodnja kisika, sastavnog dijela zraka koji svi mi udišemo. Stoga je uvedena naknada svim firmama, trgovačkim društvima, a u zadnjih pola godine i svim obrtnicima "u visini 0,07% od osnovice za obračun, a uplaćuje se tromjesečno i po završnom računu na poseban račun trgovačkog društva Hrvatske šume d.o.o.". Dakle, jedno trgovačko društvo (a to podrazumijeva da posluje po ekonomskim principima) dovedeno je člankom 62. stavkom 2. Zakona o šumama u znantno povoljniji položaj u odnosu na sve druge privredne subjekte. Možete li zamisliti da se donese odluka da se trgovačkom društvu čiji ste vi vlasnik učini takva usluga? Siguran sam da ne biste imali ništa protiv i da vaša firma ne bi propala.

A što će se dogoditi ako Vlada odluči da dio naših šuma dodijeli u koncesiju (ili, nedajbože, proda)? Hoće li i dalje taj koncesionar dobivati istu potporu sukladno površini koju koristi? Sve je moguće. Ostanemo li na taj način pak bez većine naših šuma, vjerujem da će Vlada uvesti spomenutu naknadu za korištenje općekorisnih funkcija šuma svim svojim građanima u nekom postotku od njihovih godišnjih primanja. A zašto i ne kad svi mi udišemo zrak koji stvaraju te iste šume, a to treba platiti!

Za sada, nominalno spomenuta naknada se odnosi na financiranje radova biološke obnove šuma, zaštite šuma, gospodarenja šumama na kršu, radova na sanaciji i obnovi sastojina ugroženih sušenjem i drugim nepogodama, izgradnju šumskih prometnica, razminiranje šumskih površina te ostalih radova prijeko potrebnih za očuvanje i unapređenje općekorisne funkcije šume, radova sjemenarske i rasadničarske djelatnosti u šumarstvu, očuvanja genofonda i podizanja klonskih sjemenskih plantaža, znanstvenog rada iz područja šumarstva, te troškova izrade, obnove i revizije programa gospodarenja šumoposjednika. Ako doista taj novac, koji vjerujem i nije tako mali, ide u navedene svrhe, opet dobro za sve nas.

Zvuči logično da svi snosimo podjednako troškove očuvanja naših šuma iz jednostavnog razloga zato što svi mi podjednako udišemo zrak koji stvaraju te iste šume. Ali, nije logično da netko tko zarađuje na svojoj proizvodnji (drvna masa, lovstvo i dr.) svoju zaradu koristi sam, a društvo mu plaća neke funkcije koje bi sam trebao snositi (čime bi mu, dakako, prihodi bili umanjeni). No, kod nas je sve moguće, pa i plaćanje zraka koji udišemo, premda je ova naknada upakirana u paket svega i svačega (nazvanog mudrom formulacijom "općekorisnim funkcijama šume"). Vjerujem da u Vladi (ili njenim besposlenim brojnim agencijama) postoje ljudi zaduženi za izmišljanje sličnih bedastoća (zašto bi ih inače Vlada plaćala?). Dišite slobodno dok još imamo svoj vlastiti zrak. Nedajbože da moramo uvoziti iz Europe onaj njihov zagađeni!

Arhiva 2013

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002