Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Narodna medicina i danas je najučestalija metoda liječenja u svijetu

Narodna medicina – I. dio

Narodna medicina duboko je ukorijenjena u kolektivnoj svijesti svakog naroda. Što je dostupnost konvencionalne medicine slabija, to je korištenje tradicionalne ili narodne medicine izraženije. Najbolji primjer za to je kineska tradicionalna medicina. Čitatelji moraju biti svjesni činjenice da se prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u svijetu tom medicinom liječi najveći broj ljudi. Dakako, jedan od razloga je mnogoljudnost ove zemlje, ali to ne može biti jedini razlog, s obzirom na činjenicu da je moderna, tzv. zapadnjačka medicina dostupna u svim krajevima te zemlje. Stoga ostaje činjenica da se tamošnji narod radije koristi onim oblicima liječenja koji su duboko usađeni u kolektivnu svijest naroda. Činjenice radi treba navesti da je po učestalosti uporabe u svijetu na drugom mjestu homeopatska medicina, a tek na trećem mjestu je konvencionalna (zapadna) medicina.

U našem narodu postoje primjeri primjene narodne medicine koji su ponekada posve bizarni, ali vrlo često i oni korisni oblici liječenja. Prije svega moramo znati da je moderna medicina, bazirana na primjeni farmakoloških pripravaka (lijekova), u osnovi izrasla iz spoznaja narodne medicine. Narod na našim prostorima stoljećima se koristio ljekovitim biljem u liječenju raznovrsnih bolesti i stanja. Kasnija laboratorijska i farmakološka istraživanja tih biljaka i njihovih ekstrakata pokazala su da je u njima više aktivnih supstanci određene kemijske strukture. Izolacijom tih supstanci, njihovim pročišćavanjem i koncentracijom, te primjenom u "čistom" obliku, doveli su do stvaranja osnove brojnih danas poznatih lijekova. Možemo neskromno reći da je moderna farmaceutska industrija izrasla na zasadama narodne medicine.

Prisjetimo se medicine u srednjem vijeku na našem području. Obrazovani ljudi, poput fratara, prikupljali su raznovrsne biljke i iz njih pripravljali lijekove koji su se pokazali djelotvornima u suzbijanju određenih simptoma bolesti. Ta iskustva postala su kasnijih decenija temelj za pisanje poznatih "ljekaruša", u kojima je bilo sabrano znanje i iskustvo generacija predanih sakupljača biljaka i rezultata liječenja ljudi. Otuda su nikle i prve naše ljekarne. Sjetimo se jedne od najstarijih u tadašnjoj Europi, one u Dubrovniku, ljekarne Male Braće, koja je osnovana 1317. godine.

Kako je konvencionalna medicina u zadnjih pola stoljeća postala dostupna svim našim građanima, to je narodna medicina pala gotovo u zaborav. U nekim krajevima održali su se neki oblici tradicionalne narodne medicine i dan-danas te se koriste u određenim slučajevima. Ne bih se usudio tvrditi da je u zadnjih dvadesetak godina došlo do češće primjene metoda narodne medicine i narodnih lijekova nauštrb antibiotika i drugih medikamenata. Naša primarna zdravstvena zaštita je sveobuhvatna i dobro zastupljena na čitavom području države i na taj način dostupna svim našim građanima. Osim toga, zdravstvena zaštita je još uvijek manje-više jeftina i ljudi je često koriste. Rekao bih prečesto, a ponekad i nepotrebno, čemu pridonose i naši doktori svojim polipragmatičnim pristupom (primjenom puno lijekova kod istog bolesnika) u liječenju različitih bolesti.

Što se tiče autosugestije kod liječenja narodnim lijekovima, nužno je reći da kod bilo koje primjene lijekova (pa i onih konvencionalnih) u jednom manjem dijelu efekt nastaje zbog tzv. placebo efekta. Što je placebo efekt? Mi liječnici znamo da se primjenom lijekova i sugestijom kod pacijenta može postići izvjesno poboljšanje zdravstvenog stanja i onda kad se, umjesto lijeka koji sadrži neku djelatnu tvar, daje "lijek" koji u sebi nema nikakve aktivne supstance. Taj oblik lijeka naziva se placebo pa otuda naziv postignutom efektu poboljšanja zdravlja. Kod najboljih studija, gdje se osobita pozornost posvećivala sugestiji pacijenata i uvjeravanjima kako će im biti bolje od nekog "lijeka", nikada taj efekt nije bio veći od 20%. Osim toga upitna je dužina trajanja tog poboljšanja. Ako je temeljni problem u pojavi tegoba psihičke naravi, to će i postignuti efekt trajati duže. Na tome se temelji sugestija kao oblik liječenja u psihijatriji. Ako se pak radi o bolesti koja ima svoju patoanatomsku podlogu, tada je trajanje tog efekta vrlo kratko, jer se simptomi bolesti brzo vraćaju i nestaje placebo efekt.

Dakle, mogli bismo reći da u narodnoj medicini, jednako kao i u drugim oblicima liječenja, ima placebo efekta i da je on tim veći što je pristup u tretmanu mističniji, a obrazovni nivo bolesnika niži. Dakako, sugestivnost i povjerenje u osobu koja provodi liječenje povećava placebo efekt pa toplo preporučam svim liječnicima koji neposredno liječe bolesnike da iskoriste taj fenomen na korist svojih pacijenata. Dakako, to zahtijeva određeno vrijeme i razgovor s bolesnikom, što naši liječnici često propuste zbog kroničnog nedostatka vremena.

Arhiva 2012

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002