Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Zloćudne bolesti su na drugom mjestu po smrtnosti u razvijenim zemljama

Možemo li izbjeći svoj rak?

Iz zdravstveno statističkih podataka evidentno je da su zloćudne bolesti na drugom mjestu po smrtnosti u razvijenim zemljama pa tako i u Hrvatskoj. Zadnji objavljeni podaci (HZZJZ) govore da je tijekom 2008. od svih zloćudnih bolesti kod nas umrlo 13500 osoba. A da li se dovoljno ulaže u borbu protiv zloćudnih bolesti? S obzirom na značaj problema odgovor je začuđujuć – NE. Podaci istraživačke skupine iz Centra za globalni razvoj u Washingtonu govore da se za kronične bolesti, među kojima su zloćudne bolesti, srčane bolesti i dijabetes (odgovorni za čak 60% smrtnih ishoda), izdvaja svega 3% globalnih sredstava. Čovjeku su značajniji droga, oružje i kozmetika negoli zdravlje.

Što možemo učiniti u borbi protiv zloćudnih bolesti? Ovdje mora postojati dobra pozitivna sprega između države i pojedinca. Nakon što je država prepoznala problem, ne može ostati gluha i nijema. Mora nešto poduzeti u borbi protiv zloćudnih bolesti. Siromašniji ulažu isključivo u liječenje kasnih posljedica ovih bolesti. Apsurd je u tome to što je takav pristup najskuplji, a ishod najnepovoljniji. Srednje razvijene zemlje (u koje se ubrajamo i mi) ulažu novac u prevenciju i rano otkrivanje te što ranije liječenje. I to je skupo, ali u konačnici jeftinije i s puno povoljnijim ishodom liječenja za većinu oboljelih. Oni najbogatiji ulažu velika sredstva i u dio koji se naziva istraživanje zloćudnih bolesti. Žele proniknuti u samu srž nastanka bolesti i tako masovnom primjenom jednostavnih preventivnih mjera spriječiti nastanak bolesti. Možemo reći da naša zemlja ulaže dio zdravstvenog novca u prevenciju i rano otkrivanje te pravovremeno liječenje zloćudnih bolesti. U istraživanja se ne ulaže dovoljno, ali se od zemlje s takvim BDP-om to niti ne očekuje. Dovoljno je što smo dopustili "odljev mozgova" pa naši stručnjaci rade na ovim problemima angažirani od strane bogatih negdje u zapadnom svijetu (primjerice Đikić, Radman, ali i brojni drugi, manje medijski eksponirani).

Što to država poduzima na prevenciji i ranom otkrivanju zloćudnih bolesti? Treba biti iskren pa priznati da se ulaže sve više. Temelj uspješne borbe je prevencija. Sa sigurnošću se može reći da je prevencija kod dijela zloćudnih bolesti posve realna i moguća. Najbolji primjer za to je cijepljenje protiv humanog papiloma virusa (HPV). Prije nekoliko godina otkriveno je da je uzročnik raka grlića maternice HPV. Za to otkriće dodijeljena je i Nobelova nagrada. Čovjek je i zaslužuje. Čim je otkriven uzročnik, nije trebalo dugo da se pronađe i proizvede cjepivo. Cjepivo je danas dostupno i kod nas.

Kao potvrda činjenici da je veći dio malignih procesa u osnovi uzrokovan nekim infektivnim uzročnikom, govori i tek objavljeni podatak o otkriću cjepiva protiv raka dojke. Razvijeno je revolucionarno cjepivo koje bi moglo spriječiti, ali i liječiti rak dojke! Počet će testiranje na ženama već početkom iduće godine, a znanstvenici se nadaju da bi moglo biti učinkovito u borbi protiv 70% tumora. Dr. Vincent Tuohy, koji je stvorio cjepivo, kaže: "Vjerujemo da će se ovo cjepivo jednog dana koristiti u sprečavanju raka dojke kod odraslih žena na isti način na koji cijepimo djecu protiv dječjih zaraznih bolesti". Cjepivo jača imunitet i tjera ga da uništava protein kad se pojavi te na taj način sprečava formiranje tumora. Osim toga, tjera osnaženi imunološki sustav da djeluje na već postojeći tumor tako što ga smanjuje. Evo dodatne nade za žene, jer je rak dojke najčešći maligni proces kod žena.

A što je s ranim otkrivanjem zloćudnih bolesti? Tu je država sve aktivnija. U tijeku su dva programa na nacionalnoj razini. Prvi je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, a drugi Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Prvi je usmjeren prema zaštiti zdravlja žena, a drugi muškaraca. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi ima u pripremi prijedlog uvođenja još jednog programa i to onog za rano otkrivanje raka grlića maternice. Na nama je da se odazovemo pozivu za pregled i da ne zanemarujemo simptome i znakove koje nam povremeno upućuje organizam, a mogu biti povezani sa zloćudnim tumorom. Treba biti osobito oprezan ako se napipa kvržica u tkivu dojke (premda većina kvržica nije zloćudna). Potom, ako se nakon spolnog odnosa pojavljuje svježa krv iz maternice. Valja otići na pregled i ako se u stolici uoči svježa krv ili ova bude posve crna, poput katrana. Tada je na nama da odmah odemo liječniku i zatražimo specifičan pregled kojim će se pouzdano utvrditi o čemu se radi (mamografija, ultrazvučni pregled dojke, punkcija, kolonoskopija, gastroskopija, ginekološki pregled, PAPA test i dr.). Mislimo na svoje zdravlje i budimo brži od brige države za naše zdravlje. U tom slučaju vam jamčim da ćete izbjeći svoj rak, a kaže se da će ga svatko dobiti ako poživi dovoljno dugo.

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002