Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Hrvatska još nema nacionalnu strategiju za borbu protiv alkoholizma

Jesu li Hrvati notorne pijanice?

Sjećam se da sam kao dječak, prije pola stoljeća, znao na cesti vidjeti posve pijanog čovjeka kako teturajući ide prema kući. A poneki je do te mjere bio savladan alkoholom da je ležao na klupi u parku i tamo se trijeznio. Stoga su u bivšoj državi posvuda osnivani klubovi liječenih alkoholičara, kako bi se one koji su otrgnuti iz zagrljaja alkohola održalo trijeznima. Puno se govorilo o problemu alkoholizma i društvo je ulagalo znatna sredstva u borbu protiv ove društvene boljke. Postali smo svjesni činjenice da alkoholičar znači bolesnu i socijalno ugroženu obitelj.

Razvojem društva i globalizacijom trgovine među raznovrsnim ovisnicima pojavila se droga. Čovjek bi pomislio kako je ovisnost o alkoholu u opadanju, a da je trend rasta ovisnosti o drogi, osobito kod mladih. Svjedoci smo povremenih vijesti da je neki mladić preminuo od predoziranja drogom, o čemu nas stalno izvješćuje Vladin Ured za borbu protiv ovisnosti. A kako je danas s konzumiranjem alkohola? Je li ta pojava u opadanju ili je stanje nepromijenjeno u odnosu na ono nekadašnje?

Prečesto vidim skupine mladih srednjoškolaca kako sjede u parku na klupama, a uz njih veće količine raznovrsnog alkohola, najčešće piva. Ispija se pivo "obogaćeno" nekim žestokim alkoholnim pićem. Nepažljivi promatrač ne bi niti uočio da mladi zapravo ne piju pivo, već ubitačnu kombinaciju koja ih brzo dovodi u alkoholizirano stanje. Podjednako piju i mladići i djevojke. Nakon njihove "zabave" u parku ostaje velik broj plastičnih čaša i ispražnjenih boca razbacanih uokolo, premda su uz same klupe postavljeni koševi za smeće. A poneki od tih koševa bude iščupan i bačen u grmlje ili, ovdje u Samoboru, u rijeku Gradnu koja protječe središtem grada. Žalostan jutarnji prizor. Pitam se da li doista gradske vlasti i policija ne znaju da mladi na određenim mjestima ispijaju velike količine alkohola ili žmire nad tom činjenicom, jer se nisu pobrinuli da za te mlade organiziraju suvislo druženje, bez žestokog alkohola.

Nedavno je objavljen podatak da se svake godine u Hrvatskoj regrutira oko osam tisuća novih alkoholičara, a među njima su sve mlađe osobe i sve više djevojčica i žena. Hrvatska je po količini ispijenog alkohola u samom svjetskom vrhu, a problemi s prekomjernim pijenjem u stalnom su porastu. Koliko u Hrvatskoj ima alkoholičara?

Procjenjuje se da oko 6% naše populacije čini ovu skupinu, što znači da alkoholičara ima oko 240 000. A posljedice njihovog alkoholizma trpi više od milijun osoba, osobito oni u njihovim obiteljima, kao i na poslu. Procjenjuje se da u Hrvatskoj prekomjerno pije još oko 1,2 milijuna osoba. Čini se da je gotovo polovica nacije pod utjecajem alkohola. Paradoks je da unatoč tome još uvijek nemamo nacionalnu strategiju za borbu protiv alkoholizma.

Ne može se reći da s problemom alkoholizma nismo upoznati, osobito policija, sudstvo, socijalne službe, školstvo... Prečesto se čuju zapanjujući podaci o alkoholiziranosti djece i mladih koji su završili na hitnoj ili u policiji zbog vožnje u pijanom stanju ili počinjenja kaznenog djela. Sjetimo se mladog pripadnika naših oružanih snaga koji se tek vratio iz Afganistana. Pokošen je od pijane vozačice i ostao bez obje noge. Kroz te zastrašujuće vijesti upoznati smo s vrhom problema, koji zbog masovnosti čini veći problem za društvo negoli konzumiranje droge. Stoga još i više čudi da Hrvatska još nema nacionalnu strategiju za borbu protiv alkoholizma.

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002