Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

Pouka priče o biblijskom faraonu

Nerazboriti "faraoni"

Sada kada je već iz aviona vidljivo da bliska budućnost na ovim prostorima neće biti nimalo ružičasta, stara ali uvijek aktualna Knjiga života - Biblija imala bi nam što reći. Na počecima Biblije čitamo kako je egipatski faraon usnuo neki čudan san i nitko mu ga od njegovih tumača snova nije znao protumačiti. Netko se sjetio da u njegovim zatvorima boravi jedan mladić koji savršeno tumači snove. Faraon naredi da mu se dovede taj mladić. Kada su se susreli, taj mladić, koji je već do tada imao bogato iskustvo progonjenog miljenika Jahvina, upita moćnog egipatskog faraona što je tako teškoga usnuo da mu nitko ne može protumačiti taj san. Faraon mu reče kako je vidio strašan prizor kako je sedam mršavih krava pojelo sedam debelih krava. Vidjelac Josip mu kaže značenje ovog sna - naime, da će naići vrijeme sedam vrlo rodnih godina, ali da iza toga dolazi sedam gladnih godina koje će pojesti svih onih sedam godina obilja i blagostanja.

Naši domaći "faraoni", koji se smatraju velikim vjernicima i to vrlo umnima, morali su znati za ovaj uvijek aktualni događaj i primijeniti ga u svakodnevnici, upozoravajući narod da se iza godina kakvog-takvog blagostanja može, čak i po logici povijesne dijalektike, dogoditi "suša". Naši državni opsjenari niti su željeli znati biblijsku poruku, niti su željeli saslušati nekoga koji bi na temelju društvenih i ekonomskih zakonitosti znao upozoriti narod što nam se sprema. Nažalost, cijelo vrijeme živjelo se u nekim virtualnim analizama lažnog ekonomskog rasta cjelokupnog gospodarstva, a time i bježanja od suočenja sa stanjem gladnih krava koje je za mnoge već počelo, a za većinu ove napaćene zemlje tek započinje. Biblijski faraon je bio razborit vladar koji je poslušao savjet neba, ali vjerojatno i svojih savjetnika, i narod pripremao na vremena kada će zavladati recesija. Za ovako turbulentna vremena koja su pred nama, a za koja, budimo sasvim pošteni prema sebi, uopće nismo pripremljeni. Lažno lijevanje suza nikome ne koristi. Ali itekako bi koristilo poslušati ekonomske analitičare i futurologe.

Ne samo poslušati, nego i početi mijenjati dosadašnji način ponašanja, života i vođenja države i naroda.

Sasvim opravdano, postavit će se pitanje i nama iz struktura Crkve: što i kako dalje? Deklarativno, izdano je mnoštvo naputaka o crkvenom socijalnom nauku. Nažalost, svi ti naputci ostali su daleko od očiju najšire javnosti, a vladari svjetskog kapitala sofisticirano izbjegavaju u svojim analizama spomenuti da Crkva bilo što progovara o tom neuralgičnom pitanju. Mediji, kao sluge pokorne svojih gospodara, radije konzumente obmanjuju tričavim tračevima o raznoraznim starleticama i bezvezarijama.

Usuđujem se tvrditi da sve vatrogasne mjere koje se poduzimaju u svjetskoj i domaćoj ekonomiji i gospodarstvu dugoročno ne mogu donijeti ništa dobra, a najmanje na duge staze. Svjetski analitičari, bilo vjernici, a u zadnje vrijeme i oni agnostičko-ateističke provenijencije, upozoravaju svjetsku javnost da se čovječanstvo u gospodarstvu i ekologiji dovelo na rub samouništenja. Po njihovim predviđanjima i preporukama, mora se početi mijenjati cjelokupni mentalni sklop, koji je bio produkt raznih filozofskih promišljanja 20. stoljeća, a na početku 21. stoljeća izaziva takve svjetske tektonske poremećaje da ova kuglica na kojoj živimo počinje podrhtavati. Rekao bi blagopokojni papa Ivan Pavao II. proročke riječi: "Dvadesetprvo stoljeće bit će stoljeće duboke vjere i ekologije ili ga neće biti".

Usuđujem se tvrditi da su to riječi biblijskog Josipa za rješavanje današnjih problema. Pitanje je samo hoće li te proročke riječi čuti današnji "faraoni".

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002