Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

Novi godišnji ciklus u svjetlu krize i recesije

Ne katastrofa, već procjena!

Nakon božićnih i novogodišnjih slavlja polako ulazimo u novi godišnji ciklus. Na samom početku tog godišnjeg ciklusa mnoge građane neugodno je iznenadio šok koji stiže iz daleke Rusije. Osim što je stigla sibirska hladnoća, pojavila se i recesija vrlo traženog ruskog ogrjevnog energenta plina. Mnogi šopingaši, koji su u svoj život uveli obiteljski nedjeljni društveni život u trgovačkim centrima, Zakonom o neradnoj nedjelji ostali su uskraćeni za svoje životne radosti. Tako nije nikakvo čudo da je u prvih nekoliko dana 2009. godine jedna od najčešće rabljenih riječi postala "kriza". Klasičari koji poznaju barem osnove starogrčkog jezika znaju da riječ "kriza" dolazi od "krisis" i izvorno ne znači nikakvu katastrofu ni nevolju, nego označuje sud, odnosno prosudbu. Čovjek je u svojoj svakodnevnici često puta "ho krites", tj. sudac, onaj koji na temelju raspoloživih činjenica i intelektualnih spoznaja sudi, odnosno prosuđuje. U ovo turbulentno vrijeme neprestano se susrećemo s različitim vrijednostima ili nevrijednostima. Moramo prosuditi što je vrijedno, a što nevrijedno. Donosimo sudove, odnosno zauzimamo svoje stavove. Neprestano se prema zadanim datostima moramo određivati prema događanjima, ljudima i situacijama.

Trivijalno značenje riječi "kriza" u sebi nosi neku vrstu negativnosti. Onaj tko ne bi htio priznati i vidjeti da se nalazimo u nekom stanju moralne, političke, a iznad svega gospodarske negativnosti bio bi najobičniji noj koji gura glavu u pijesak. Danas kada govorimo o krizi govorimo o stanju duha koje ne podnosi statičnost i koje treba prevladati i naći izlaz. Valja ukloniti sve ono što je dovelo do takvog stanja u kojem se nalazimo. Traženje novih rješenja u svakom slučaju za svakog dobronamjernog čovjeka su i blagoslov, zato jer nas potiče na dinamičnost i pokretljivost našeg intelekta i duha. Svako preispitivanje nezadovoljavajućeg stanja koje ne polučuje željene rezultate otvara nove mogućnosti preispitivanja. Iz tog traženja rađaju se nove vizije i zrenici. Ako se zadržimo na trivijalnoj sintagmi pojma kriza, koji se danas udomaćio na ovim prostorima, onda možemo konstatirati da se ta pojavnost događa u svačijem životu, svakom društvu, obitelji, Crkvi... Naprosto, to je stanje preispitivanja životnih i moralnih vrijednosti. To je prilika da se izabere, zadrži i razvija ono što je doista vrijedno i dobro, ali isto tako da se prepozna ono što je bezvrijedno i što valja odbaciti i osloboditi svoj život nepotrebnog balasta.

Nalazimo se u tjednu kada crkveni kalendar vjernicima pred oči stavlja dva divna primjera osoba koje su u svojem životu znale pravilno procijeniti za što se valja opredijeliti. Sveti Antun pustinjak, koji je ostavio obiteljsko bogatstvo i aleksandrisjku gradsku vrevu, povukao se u egipatsku pustinju gdje je u molitvi i postu osnažio svoju dušu koja je duhovno preporodila tadašnje egipatsko (koptsko) kršćanstvo. Njegov primjer postao je svijetli primjer i poticaj i za mnoge druge Bogotražitelje. Iz onih vremena potječe izreka: "Kada gradovi ocvatu pustinje procvatu!" Drugi primjer je sveta Anastazija, zaštitnica samoborske rimokatoličke župe. Iako godinama mlada, bila je puna duha Božjega i nije se dala smutiti zamamnostima koje pruža ovaj svijet. Primjeri ovo dvoje Božjih miljenika morali bi i današnjem naraštaju biti primjer kod odabira pravih vrijednosti ispod kojih pravi kršćanin nikada ne bi smio ići, pogotovo u ovo današnje vrijeme.

Hit tema današnjeg vremena je pitanje rada na dan Gospodnji. Mi, koji smo duhovni baštinci Knjige (Biblosa) držimo se onoga što je metaforički napisano u prvoj knjizi Biblije, Knjizi postanka - da je Bog stvorio svijet u šest dana, a sedmi se odmarao. Ta zapovijed je bila toliko jaka da čak ni Isusovi učenici nisu išli na njegov grob do prvog dana nakon šabata (dana odmora). Kod rasprava o poštivanju dana Gospodnjeg valjalo bi imati na pameti i onu narodnu, a do sada toliko puta empirijski dokazanu poslovicu: "Ako želiš biti siromašan onda otimaj, kradi i nedjeljom radi!"

Budimo pošteni i analizirajmo našu situaciju u Hrvatskoj - koliko je bilo otimačina, krađa i koliko se nedjeljom radilo? Imamo li siromaštvo duha i materijalnih dobara?

Dragi čitatelju, odgovor prepuštam tebi!

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002