19.06.2018.

25. izdanje XCO Samobor

BRDSKI BICIKLIZAM - Elita na samoborskim bregima

U nedjelju, 17. lipnja, u Samoboru je, u organizaciju BBK Šišmiš, održano 25. izdanje XCO Samobor, koja ove godine, osim što se bodovala za hrvatski i slovenski kup ujedno bila i utrka prve kategorije UCI.

Utrka je privukla nekoliko zvučnih imena svjetske i europske MTB scene. Osim blizanaca Braidot i Mirka Tabacchija, na startu se pojavio i Manuel Fumić, koji je trenutno na pripremama u Hrvatskoj, gdje se u Rapcu sprema za nastavak utrka Svjetskog kupa.

Na utrci je nastupilo puno slovenskih natjecatelja. U Eliteu mogli smo vidjeti nastup najboljih - Tanja Žakelj i Rok Naglič, dok su Miha Klemenčič i Vita Movrin nastupali u kategoriji juniora. Ukupno je nastupilo 307 natjecatelja iz 12 zemalja Europe.

U seniorskoj muškoj kategoriji borba za 1. mjesto se vodila između Luce Braidota i Danielea Braidota (CS Carabinieri). Daniele je osvojio utrku s dvije sekunde prednosti. Na 3. mjesto popeo se Mađar Andras Parti (Hungarian National Team). Manuel Fumić (Cannondale Factory Racing) zauzeo je 9. mjesto. Najbolji Slovenac bio je Rok Naglič (Calcit Bike Team) na 11. mjestu s vremenom 1:26,39 h, dok je najbrži Hrvat bio Matija Meštrić (BK Maraton Beciklin) na 27. mjestu s vremenom 1:38,46h.

U ženskoj Elite kategoriji pobjednica je bila Tanja Žakelj (Unior/Devinci Factory Racing), a s dobrom minutom zaostatka u cilj je ušla Mađarica Barbara Benko (Ghost Factory Racing). Ukrajinka Irina Popova (Ukraine National Team) osvojila je 3. mjesto.

Hrvatica Gorana Težak (Adrenalina MTB Team) završila je na 4. mjestu, dok je Ema Filipović (BK Biker) zauzela 8. mjesto. Za Srbiju je nastupila Teodora Savić Popović (Pljevlja XC Team), koja je utrku završila na 7. mjestu.

U utrci juniora najbrži je bio Mađar Erik Fetter (PCCC) koji je utrku završio u vremenu 59:27 min. Za njim slijede Italijani Christian Martinuzzi (ASD Team Velociraptors) na 2. mjestu, te Federico Ceolin (Ass.Dil.Centro sportivo liberta) na 3. mjestu. Najbolji Slovenac bio je Miha Klemenčič na 6. mjestu, dok je među hrvatskim juniorima najbolji bio Emil Novosad (BGK Tuškanac) na 14. mjestu.

Među juniorkama najbolja je bila Slovenka Vita Movrin (Energijateam.com), koja je utrku završila u vremenu 56,59 min, te zauzela najviše mjesto na postolju. Za njom slijede Hrvatice Larisa Bošnjak (BBK Šišmiš Samobor) na 2. mjestu i Karmen Škiljić (BBK Pakoštane) na 3. mjestu.

U kategoriji kadeta (U17) najbrži je bio Slovenac Teo Pečnik (KK Ravne) na prvom mjestu. Drugo mjesto pripalo je Ukrajincu Oleksandru Hudymi (Ukrainian National Team), dok je Jakob Klemenčič (MBK Sportr.si) završio na trećem. Od Hrvata najbrži kadet bio je Fran Bošnjak (BBK Šišmiš Samobor) na 6.mjestu. U utrci kadeta nastupio je i BiH vozač Lukić Siniša (BK Kozara), koji je utrku završio na 16. mjestu.

Kategorija Master A obilježena je izvrsnim nastupom Slovenaca, koji su zauzeli prvih šest mjesta. Uroš Mikelj (Calcit Bike Team) je bio najbrži i zauzeo 1. mjesto. Na 2. mjestu slijedi Matjaž Budin (MBK Sportr.si) te Primož Jurak (ŠD 2Simpl) na 3. mjestu. Od Hrvata najbrži bio je Goran Škrinjar (BK Ciklus), dok je BiH vozač Irvin Hušić (BK Faust Vrančić) zauzeo 10. mjesto.