12.10.2011.

U PUO Samobor dodijeljene diplome za voditelje seoskog turizma

Najveća vrijednost je stečeno znanje

U PUO Samobor dodijeljene diplome za voditelje seoskog turizma

Polaznici programa za voditelje seoskog turizma, nakon jednogodišnjeg školovanja, dobili su svoje diplome. Svečanost je priređena 11. listopada u samoborskom Pučkom otvorenom učilištu, a na uspješnom završetku programa polaznicima su čestitali predsjednik Gradskog vijeća i voditelj EU projekata u samoborskom Poduzetničkom centru Željko Žarko, direktor PCS-a i pročelnik Odjela za gospodarstvo i financije Grada Samobora Željko Radovanić, ravnateljica POU Samobor Ana-Marija Crnojević, voditeljica projekta Mreže obrazovnih ustanova za uspostavljanje EU standarda u seoskom turizmu Itana Bukovac i koordinatorica projekta Sunčica Stanić Gluhinić.

Riječ je o prvom programu osmišljenom za voditelje seoskog turizma u Hrvatskoj po standardima Europske Unije, zahvaljujući projektu Mreže obrazovnih ustanova za uspostavljanje EU standarda u seoskom turizmu, koji je počeo 23. listopada 2010. godine. Voditeljica projekta Itana Bukovac pri dodjeli doploma istaknula je kako je POU Samobor bio nositelj projekta, a u njemu su sudjelovali kao partneri POU Hrvatski dom Petrinja, POU Pouka Karlovac i Centar za cjeloživotno učenje Zagreb. Ukupna vrijednost projekta je 135.473 eura, od toga je EU sufinacirao 112.443 eura (83%), a vlastita sredstva partnera bila su 23.030 eura (17%). Na početku je napravljena analiza koju je proveo stručnjak EU-a za obrazovanje odraslih i savjetnik za malo i srednje poduzetništvo Roger Rice, a potom je napravljen novi kurikulum koji odgovara izraženim potrebama, rekla je Itana Bukovac i dodala da je u radionicama andragoških vještina sudjelovalo 26 predavača, a u sva tri grada program je završilo 57 polaznika. Iz prijašnjeg je iskustva utvrđeno kako je u Hrvatskoj u ovom segmentu problem bio nedostatak znanja o poslovnoj administraciji, nedostatak marketinških znanja, a treći je nedostatak znanja o upravljanju ljudskim resursima. U ovom prvom ciklusu izabrane su osobe koje se već bave ili se planiraju baviti seoskim turizmom na svojim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Osim teoretske nastave, oni su prošli i praktičnu nastavu na terenu.

Sunčica Stanić Gluhinić potom je naglasila da je program certificiran i da on obuhvaća devet modula (poslovna komunikacija i prezentacija, zakoni, certifikati i dozvole, poslovna administracija, prodaja i prodavanje, marketing, primanje gostiju, hrana i posluga, ljudski potencijali te ekologija i održivost), ukupno trajanje nastave bilo je 305 sati te je u Samoboru radilo 11 predavača, a program uspješno završilo 20 polaznika. Dodala je da je već iskazan velik interes i za sljedeći ciklus. Vrijednost projekta je što se stečena kvalifikacija upisuje u radnu knjižnicu. U sklopu programa polaznici su izradili prezentacije vlastitih obiteljskih gospodarstava i njihove ponude, napravili vježbu zahtjeva za financiranjem, svoj mali poslovni plan te marketinški plan.

Podršku projektu pružio je i Željko Žarko, čestitavši polaznicima i predavačima, dodavši kako vjeruje da će usvojena znanja polaznici primijeniti u praksi kako bi seoski turizam u Samoboru podigli na još višu razinu, obećavši i potporu Grada Samobora i PCS-a. Čestitkama se pridružio i pročelnik Željko Radovanić, naglasivši kako Grad Samobor u svojim programima i u proračunu osigurava potpore seoskom turizmu, jer s time živi već godinama. Rekao je da će se ta potpora nastaviti i sljedećih godina. Kao najveću vrijednost programa istaknuo je stečeno znanje.

Ravnateljica POU Samobor Ana-Marija Crnojević također je čestitala svim polaznicima i predavačima, rekavši da je ovo bio prvi projekt POU Samobor preko EU projekata (ukupno su ih sada četiri) te je na podršci zahvalila Gradu Samoboru i Poduzetničkom centru, kao i partnerima s kojima će se i dalje razvijati suradnja. U ime svih polaznika Gradu, PCS-u, POU Samobor i predavačima zahvalio je Mirko Šintić.

M.Š.

Pozitivna iskustva

Nakon dodjele certifikata vlasnik Etno kuće pod Okićem Marijan Slakoper rekao nam je da se već devet godina bavi seoskim turizmom, a prijavio se jer je osjetio potrebu da vidi i druga iskustva i usvoji nova znanja, jer je to dinamičan posao u kojem su potrebna različita znanja, od informatičkih znanja i marketinga nadalje. Stoga projektu daje pozitivnu ocjenu, smatrajući da će ova prva iskustva biti dobra za daljnje unapređenje projekta. Istaknuo je da ga je posebno zanimala terenska nastava i iskustva drugih, a u teoretskom dijelu bilo je dobro čuti odredbe zakona i druge odredbe, osobito stoga što su se oni poboljšali nakon upozorenja ljudi koji se, kao i on, već godinama bave seoskim turizmom. Netko osluškuje naše potrebe i to provodi u praksi, a to je dobar trend, zaključio je Marijan Slakoper.

Pozitivna iskustva ima i poznati samoborski ugostitelj Mirko Šintić, rekavši da je naučio puno toga novoga, što dokazuje da treba stalno usvajati nova znanja kako bi se pozicionirao na tržištu. Voditelj seoskog turizma i obiteljskog gospodarstva je zahtjevna stvar, ali i budućnost turizma u samoborskom kraju te Žumberku, smatra Šintić, dodajući kako se nada da će ove programe prepoznati Grad Samobor, županija i nadležna ministarstva i pružiti daljnje potpore te dati podršku razvoju sela kako bi se zaustavio egzodus i počeo povratak u selo, što je i njegova želja.

 

U PUO Samobor dodijeljene diplome za voditelje seoskog turizma

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002